Logo Miejskiej Biblioteki Publicznej, wróć na główną stronę
powiększ czcionkę
  • Obrazek slidera przedstawia grę planszową
  • Obrazek slidera przedstawia książki na ławce
  • Obrazek slidera przedstawia grę planszową
  • Obrazek slidera przedstawia filmy DVD
  • Obrazek slidera przedstawia płytę audiobook
Rozwój Lokalny-Dugnad2023-08-30T14:28:39+02:00

„Dugnad” w Kędzierzynie-Koźlu.
Integracja mieszkańców oraz odbudowa relacji sąsiedzkich jako podstawa rozwoju lokalnego.

Mechanizm Finansowy EOG i Norweski Mechanizm Finansowy (czyli tzw. Fundusze norweskie i EOG) są formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Islandię, Norwegię i Liechtenstein nowym członkom UE – kilkunastu państwom Europy Środkowej i Południowej oraz krajom bałtyckim. Fundusze te są związane z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej oraz z jednoczesnym wejściem naszego kraju do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (który tworzą państwa UE oraz Islandia, Liechtenstein i Norwegia). W zamian za udzielaną pomoc finansową, państwa-darczyńcy korzystają z dostępu do rynku wewnętrznego UE mimo, że nie są jej członkami.
Głównym celem Funduszy norweskich i Funduszy EOG jest przyczynianie się do zmniejszania różnic ekonomicznych i społecznych w obrębie EOG oraz wzmacnianie stosunków dwustronnych pomiędzy państwami-darczyńcami a państwem-beneficjentem.
Gmina Kędzierzyn – Koźle w ramach programu otrzymała wsparcie w kwocie ponad 3,5 miliona euro na realizację projektu pt. „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu. Integracja mieszkańców oraz odbudowa relacji sąsiedzkich jako podstawa rozwoju lokalnego”. Dzięki dofinansowaniu miasto będzie mogło zrealizować inwestycje, które staną się impulsem do dalszego rozwoju. Fundusze mają zostać przeznaczone na realizację polityki integrującej mieszkańców, wspieranie osób niepełnosprawnych, współpracę z organizacjami pozarządowymi czy działania związane z ekologią.
Miejska Biblioteka Publiczna w Kędzierzynie-Koźlu w ramach projektu realizuje „Kampanię ekologiczno-kulturalną. Postawy twórcze wobec zagadnienia ekologii”. Kampania skoncentrowana będzie na kształtowaniu „kultury codzienności”, czyli wykorzystaniu aktywności kulturowej i ekologicznej jako narzędzia rozwoju osobowego, wzmacniania więzi społecznych i integracji społeczności lokalnej. W realizacji projektu przyświeca nam dbałość o środowisko, które jest dobrem wspólnym.

W ramach Kampanii zorganizujemy:
– Cykl „Kulturalna ekologia”
– Cykl „Ekologia łączy pokolenia”
– Cykl „Z nurtem Odry”
– Akcję „Zbuduj hotel dla zapylaczy”
– Akademię Ekologii

Odnośnik do Urzędu Miasta: https://kedzierzynkozle.pl/pl/strona/rozwoj-lokalny-0

Przedsięwzięcie „Kampania ekologiczno-kulturalna. Postawy twórcze wobec zagadnienia ekologii” realizowane jest w ramach PROGRAMU ROZWÓJ LOKALNY, projekt pn.: „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu. Integracja mieszkańców oraz odbudowa relacji sąsiedzkich jako podstawa rozwoju lokalnego” finansowany w 85% ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014 – 2021 oraz w 15% z budżetu państwa.

  • https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/rachunkowosc-16796295/art-75

Mała Akademia Ekologii

2024-03-18T10:24:53+01:00Termin: 20.03.2024 r., godz. 14:00|

Ostatnie wydarzenie w ramach projektu Dungad! Zapraszamy dzieciaki do Filia 5 MBP Kędzierzyn-Koźle, ul. Damrota 32 na zajęcia z cyklu: MAŁA AKADEMIA EKOLOGII! Bibliotekarze, [...]

  • Szanowni Państwo! W ramach DUGNADU serdecznie zapraszamy na kurs pn.: Trener edukacji ekologicznej. Odbędzie się on w ciągu 12h podzielonych na trzy dni kursu w dniach: 27.11.2023 r. 04.12.2023 r. 11.12.2023 r. W godzinach od 9.00 do 13.00 w budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej, ul. Rynek 3, II piętro Kurs zakończony wydaniem certyfikatu.   Podczas szkolenia dowiesz się: Czym jest właściwie edukacja ekologiczna. Jak prowadzić zajęcia dla dzieci z tematyki edukacji ekologicznej. Jakich narzędzi użyć podczas prowadzenia warsztatów, spotkań z dziećmi i młodzieżą. Jak inspirować dzieci i młodzież do podejmowania ekodziałań. Praktyczna wiedza z takich tematów jak: -segregacja odpadów, recykling, surowce wtórne, gospodarka obiegu zamkniętego -sposoby postępowania z odpadami - hierarchia postępowania z odpadami -pomysły na ograniczenie odpadów: zasada 3R–> 5 R–> 6R –> 8R -idea zero waste – zero śmieci, zero odpadów, zero marnowania -czym jest mikroplastik i gdzie go znajdziemy + ciekawe przykładowe doświadczenia -oznaczenia na opakowaniach - (PET, PP, HDPE, LDPE) + wiedza dotycząca plastyfikatorów (bisfenol, ftalany) -składy produktów – na co zwracać uwagę -zanieczyszczenie powietrza i wpływ na zdrowie, czym jest smog – praktyczne sposoby na ochronę powietrza -zdrowe odżywanie się – czego warto unikać, z czego zrezygnować; czym jest -piramida żywności -edukacja w zakresie zrównoważonego rozwoju -pomysły na akcje ekologiczne (podczas pikników, wydarzeń plenerowych) -ekocoaching (jak zmienić nawyki na bardziej eko-logiczne) Co konkretnie znajdę w kursie? W ramach kursu otrzymujesz dostęp do filmów edukacyjnych związanych z edukacją ekologiczną. Nowe znajomości i kontakty. Cenne eko-wskazówki i podpowiedzi. Mam dla Ciebie motywujące eko-wyzwania, przydatne linki, strony, książki i przestrzeń do dzielenia się pomysłami! Materiały edukacyjne w formie plików pdf. Gotowe karty pracy związane z edukacją ekologiczną. Inspiracje oraz dzielenie się dobrymi praktykami i pomysłami na szkolne oraz lokalne eko inicjatywy i działania. Dostęp do ciekawych narzędzi i materiałów dydaktycznych do prowadzenia angażujących zajęć edukacyjnych. Kurs skierowany do nauczycieli, bibliotekarzy oraz pracowników instytucji miejskich.

kurs pn.: Trener edukacji ekologicznej

2023-11-09T13:03:18+01:00Termin: 27.11.2023 r., 04.12.2023 r., 11.12.2023 r., godz. 09:00-13:00|

Szanowni Państwo! W ramach DUGNADU serdecznie zapraszamy na kurs pn.: Trener edukacji ekologicznej. Odbędzie się on w ciągu 12h podzielonych na trzy dni kursu [...]

  • Budki lęgowe, to jedna z najbardziej znanych form wsparcia naszych skrzydlatych sąsiadów. Podczas wykładu uczestnicy zdobędą wiedzę w temacie ochrony, zwyczajów ptaków. Przeprowadzone zostaną również warsztaty budowy i montażu schronienia dla ptaków. Pod okiem instruktora uczestnicy zbudują własne, tradycyjne budki lęgowe, które będą mogli zabrać ze sobą do domu. Zapisy na wydarzenie pod numerem telefonu 77 482 37 80 wew. 29. Liczba miejsc ograniczona. Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej. Przedsięwzięcie „Wykład pt. Jestem na pTAK” realizowany jest w ramach PROGRAMU ROZWÓJ LOKALNY, projekt pn.: „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu. Integracja mieszkańców oraz odbudowa relacji sąsiedzkich jako podstawa rozwoju lokalnego” finansowany w 85% ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014 – 2021 oraz w 15% z budżetu państwa.

Jestem na pTAK – ekowykład i warsztaty

2023-09-20T10:20:27+02:00Termin: 25.09.2023 r., godz. 10:30|

Budki lęgowe, to jedna z najbardziej znanych form wsparcia naszych skrzydlatych sąsiadów. Podczas wykładu uczestnicy zdobędą wiedzę w temacie ochrony, zwyczajów ptaków. Przeprowadzone zostaną [...]

Przejdź do góry