Targi Książki Nad Odrą. Kędzierzyn-Koźle 2021! – Spektakl pt. „KAMIENNY”

Spektakl w wykonaniu Krakowskiego Teatru Ulicznego "Scena Kalejdoskop" - Kamienny

Zapraszamy na spektakl w wykonaniu Krakowskiego Teatru Ulicznego „Scena Kalejdoskop” pt. „KAMIENNY”, który odbędzie się w ramach Targów Książki Nad Odrą w dn. 2 czerwca o godz. 20:30 na płycie kozielskiego rynku.

 

”Kamienny” to widowisko familijne, narracja o romantycznym bohaterze osadzona w pejzażu popularnych bieszczadzkich legend i zapomnianych już bajań. Widz wraz z aktorami wkracza do magicznej krainy gór Bieszczadów. Regionu, w którym niezwykłe legendy, tajemnicze wierzenia i fantastyczne opowieści przeplatają się z rzeczywistością utkaną wśród iście bajkowych krajobrazów. To jednak nie tylko legendy przyczyniły się do powstania opowieści, inspiracją był przede wszystkim człowiek, który w zetknięciu z nimi przejawia najróżniejsze, często skrajne emocje. Podczas gdy jedne determinują do działania, inne pozbawiają go sił.

Bogactwo legend i tajemniczych opowieści bieszczadzkich stało się płótnem, na którym twórcy spektaklu odmalowali poszczególne sceny, niczym obrazy przedstawiające raz wydarzenia dramatyczne, innym razem wzniosłe, niosące radość i nadzieję. Główny bohater to młodzieniec, który zakochuje się bez reszty w pięknej Dobromile, a ona odwzajemnia mu się równie silnym uczuciem. Zakochani postanawiają postawić dom i założyć rodzinę. Rozpoczynają budowę skromnej chatki na skraju lasu. Mają piękne plany. Jednak, jak to bywa w życiu, idylla nie trwa długo. Pewnego dnia, gdy zbierają chrust w lesie, rozpętuje się wielka burza. Młodzieniec biegnie ile tylko ma sił w nogach do budowanego domu, by uchronić go przed niszczycielską mocą wichury. Dobromiła skrywa się przed żywiołem w leśnej ziemiance. Gdy burza ustaje, młodzieniec wraca do ukochanej, lecz jej nie odnajduje. Po ziemiance pozostała tylko wielka dziura w ziemi. Dobromiłę porwał straszny duch lasów i bagien ‒ Bies. Zrozpaczony młodzieniec szuka swej lubej dniami i nocami. Wszystkie jego wysiłki spełzają na niczym. Młodzieniec nie poddaje się, poprzysięga, że nie zaprzestanie poszukiwań do końca życia. Po jakimś czasie zaczyna jednak zapominać jak wygląda Dobromiła, jak brzmi jej głos, w końcu pamięć o ukochanej blaknie. Przerażony młodzieniec postanawia, że za każdym razem, gdy choć na chwilę zapomni o swej lubej, znajdzie wielki kamień i nie rozstanie się z nim, aż nie znajdzie Dobromiły. Lata mijają, głazów przybywa. Ciężkie kamienie zaczynają wrastać w jego skórę, aż w końcu porastają go całego. Załamany młodzieniec, słaniając się z braku sił, potyka się i upada przy brzegu strumienia. Leży tak przez wiele dni. Pewnego dnia spostrzega, że z nurtem płynie dziwaczny pakunek. Paczka jest przewiązana wstążką z sukni jego Dobromiły. Wyciąga przed siebie ciężką kamienną dłoń i ostatkiem sił chwyta zawiniątko. W paczuszce znajduje się mapa, a na niej wskazówki pomagające trafić do miejsca, w którym została uwięziona Dobromiła. Jego ukochana nocami, narażając swe życie, potajemnie przygotowywała mapę. Miała bowiem nadzieję, że dzięki wskazówkom ukochany ją odnajdzie. Młodzieniec, który teraz przypominał raczej skałę niż gibkiego chłopaka, po znalezieniu mapy odzyskuje nadzieję. Podnosi swe cielsko i rusza jeszcze raz w poszukiwaniu Dobromiły, teraz wie już gdzie powinien jej szukać. Kroczy ścieżką niepewnie lecz pełen nadziei i woli walki. Szuka utraconej miłości, lecz aby ją odnaleźć, musi zmierzyć się ze zmaterializowanymi bohaterami bieszczadzkich opowieści.

Peresłesnyk, Czady, Mawka, jadowite Żmije ‒ to tylko niektóre z postaci, jakie napotka na swojej drodze. W trakcie  podróży dokonuje się w nim przemiana, ale czy zodnjdzie Dobromiłą?
Czy odzyska miłość? Czy zrzuci z siebie kamienny pancerz, który nie pozwala mu żyć pełną piersią?

Scenariusz: Piotr Kulczyk
Reżyseria : Piotr Kulczyk, Michał Brańka

 

Udział w wydarzeniu dostępny po okazaniu bezpłatnej wejściówki.

Obowiązują obostrzenia sanitarne oraz limit osób biorących udział w wydarzeniu.
Od 25 maja we wszystkich bibliotekach dostępne będą bezpłatne wejściówki na spotkanie.

 

Głównym Sponsorem akcji „Płynne Czytanie” i sponsorem Targów jest Grupa Azoty ZAK S.A.

 

Targi Książki nad Odrą 2021