Targi Książki Nad Odrą. Kędzierzyn-Koźle 2021! – Program

Targi Książki Nad Odrą 2021. Program

Już wkrótce Kędzierzyn-Koźle stanie się opolską stolicą literatury. Zapraszamy do udziału w czwartej edycji Targów Książki Nad Odrą. Kędzierzyn-Koźle 2021!

Targi Książki Nad Odrą. Kędzierzyn-Koźle 2021! to jednodniowe wydarzenie literackie połączone z targami książki, które odbędzie się 2 czerwca 2021 r. na Powiatowej Przystani „Szkwał” (ul. Wyspa 22b, 47-200 Kędzierzyn-Koźle) oraz na kozielskim rynku.

Targi Książki nad Odrą dowodzą, że mieszkańcy naszego miasta kochają zarówno czytać, jak i brać udział w wydarzeniach kulturalnych. Miłośników czytania przyciąga bogata oferta wydawnicza – odwiedzi nas 17 wydawnictw – i interesujące spotkania autorskie.

Pomysłodawcą i organizatorem imprezy jest Miejska Biblioteka Publiczna w Kędzierzynie-Koźlu. W tym roku współorganizatorem wydarzenia zostało Starostwo Powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objęli Pani Sabina Nowosielska Prezydent Miasta Kędzierzyn-Koźle oraz Pan Andrzej Buła Marszałek Województwa Opolskiego, który przeznaczył na realizację wydarzenia dofinansowanie.

Jednodniowe przedsięwzięcie obejmuje organizację targów, spotkań autorskich, warsztatów, wystawy, akcji „Płynne Czytanie”, spektaklu teatru ulicznego. Głównym celem Targów jest promowanie czytelnictwa i dotarcie z ofertą kulturalną do mieszkańców naszego miasta i regionu. Gośćmi podczas Targów będą znani i lubiani pisarze oraz osobowości telewizyjne, w tym: Ewa Kassala, Joanna Szczepkowska, Szczepan Twardoch, Mariusz Szczygieł, Łukasz Orbitowski, Jakub Skworz, „Pan Poeta”. Udział w Targach jest bezpłatny.

Po raz kolejny przeprowadzona zostanie akcja ph. „Płynne czytanie”, której Głównym Sponsorem jest Grupa Azoty ZAK S.A. Wydarzenie składać się będzie z dwóch półtoragodzinnych rejsów po rzece Odrze w dniu 2 czerwca 2021 r. Ich głównym celem jest promowanie czytelnictwa i aktywnego spędzania czasu z książką dzieci, młodzieży, dorosłych i całych rodzin. Naszym gościem będzie Joanna Szczepkowska, która podczas rejsów statkiem po Odrze będzie polską literaturę i poezję, w szczególności Cypriana Kamila Norwida należącą do nurtu narodowo-wyzwoleńczego. Oprawa muzyczna podczas rejsów: Grzegorz May – gitara.

Na zakończenie czwartej edycji Targów planowany jest spektakl teatru ulicznego pt. „Kamienny” w wykonaniu Krakowskiego Teatru Ulicznego „Scena Kalejdoskop”. Widowisko zrealizowane zostanie na kozielskim rynku.

Program:
02 czerwca 2021 r.
stoiska wystawców czynne w godz. 10:00-19:00

Powiatowa Przystań „Szkwał”

godz. 10:00 – Inauguracja Targów

godz. 10:15 – Spotkanie autorskie dla dzieci z Panem Poetą
godz. 11:15 – Spotkanie autorskie dla dzieci z Jakubem Skworzem 
godz. 12:15 – Spotkanie z Łukaszem Orbitowskim 

Akcja „Płynne Czytanie”: Główny Sponsor Grupa Azoty ZAK S.A.
godz. 13:00 – Inauguracja akcji „PŁYNNE CZYTANIE”
godz. 13:00-14:30 – Spotkanie na statku. Poezję Cypriana Kamila Norwida czytać będzie Joanna Szczepkowska
godz. 14:45-16:15 – Spotkanie na statku. Poezję Cypriana Kamila Norwida czytać będzie Joanna Szczepkowska

godz. 16:30 – Spotkanie z Mariuszem Szczygłem 
godz. 17:30 – Spotkanie ze Szczepanem Twardochem 

Kozielski Rynek

godz. 19:00 – Spotkanie autorskie z Ewą Kassalą
godz. 20:30 – Spektakl „Kamienny” w wykonaniu  Krakowskiego Teatru Ulicznego „Scena Kalejdoskop”

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

godz. 10:00 – 19:00 – wystawa ze zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kędzierzynie-Koźlu pt. „Cyprian Kamil Norwid – życie i twórczość”
godz. 10:00-17:00 – animacje dla dzieci
godz. 11:00 – warsztaty animacyjne dla dzieci, prowadzenie: „Pan Poeta”

Stoiska edukacyjno-warsztatowe:
– Muzeum Ziemi Kozielskiej – stoisko edukacyjne dla dzieci i dorosłych
– Związek Międzygminny „Czysty Region” – ekobiblioteka, zabawy ekologiczne oraz atrakcje dla dzieci
– Warsztaty Terapii Zajęciowej – stoisko edukacyjno-warsztatowe
– Środowiskowy Dom Samopomocy „Promyczek” – stoisko wystawowe

 

Odwiedź nas, bo warto!

Obowiązują obostrzenia sanitarne oraz limit osób biorących udział w wydarzeniach.
Od 25 maja we wszystkich bibliotekach dostępne będą bezpłatne wejściówki na spotkania.

 

Głównym Sponsorem akcji „Płynne Czytanie” i sponsorem Targów jest Grupa Azoty ZAK S.A.

 

 

Targi Książki nad Odrą 2021