Przyjaciel Przyrody i Książek

Przyjaciel Przyrody i Książek to akcja czytelniczo-ekologiczna skierowana do dzieci w wieku przedszkolnym organizowana od 2009 roku przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Kędzierzynie-Koźlu, dofinansowana ze środków budżetu miasta Kędzierzyna-Koźla, przeznaczonych na edukację ekologiczną w ramach Miejskiego Centrum Ekologicznego „Zielona Biblioteka”.
Realizacja tego czytelniczo- ekologicznego projektu polega na wypożyczaniu plecaczków z książkami przez rodziców dzieci uczęszczających do przedszkoli. Każdy plecak, specjalnie oznaczony kolorowym logo, zawiera 5 książeczek. Realizacja projektu jest możliwa dzięki zaangażowaniu nauczycielek przedszkoli, które jako koordynatorki projektu w swoich placówkach kierują wypożyczaniem książek.
Co roku akcja jest uroczyście podsumowywana. W uroczystości finałowej w sali kinowej oprócz przedszkolaków i ich opiekunów biorą udział także władze miasta. Każde uczestniczące w projekcie przedszkole otrzymuje dyplom oraz zestaw pięknie wydanych książek.
W zestawach upominkowych znajdują się również gry edukacyjne dostosowane do wieku i rozwoju dzieci. Na publiczność czeka jeszcze jedna atrakcja - seans filmowy. X finał akcji odbył się w dniach 29 i 30 stycznia 2019 r. w kinie Chemik, gdzie wręczono pamiątkowe dyplomy oraz zestawy upominkowe dla przedszkoli w postaci książek i gier planszowych. Następnie odbył się seans filmowy „Sekretny Świat kotów”. W 2019 r. łacznie wypożyczno w 21 przedszkolach 12265 książek (2453 plecaków).

   Archiwum Przyjaciela Przyrody i Książek

Projekt Złote książki w górach i miastach jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa. Przekraczamy granice

100 książek na 100 lat Niepodległości 1918-2018

Biblioteka Cyfrowa

Cyfrowa Wypożyczalnia Publikacji Naukowych Academica

Blog Miejskiej Biblioteki Publicznej

portret miast

ibukcitywalk

 logo bookcrossing