Zielone podwórka

Drodzy Mieszkańcy, z góry najlepiej widać, że Kędzierzyn-Koźle jest najbardziej zielonym miastem Opolszczyzny, gdyż jego dużą część zbudowano na terenach leśnych. O ile różne części miasta oddzielają rozległe pasy zieleni, to na osiedlach nie jest już tak dobrze, bo w ostatnich latach miasto wpadło w „pułapkę betonozy”. Wybetonowane i wyasfaltowane podwórka i place pozbawiono drzew i innych nasadzeń. Przez lata wychodzono z założenia, że taka infrastruktura jest łatwiejsza w utrzymaniu. Dziś miasto walczy z ponurymi i pustymi podwórkami, na korzyść ładnej i poprawiającej samopoczucie zieleni miejskiej.
„Betonozę” zakończyła przebudowa i urządzanie przez miasto kilku starych podwórek, które zamieniły się w „zielone podwórka”. Zielono dosłownie i w przenośni zrobiło się na terenach przy ulicy Miłej, na zapleczu hali targowej Manhattan oraz na podwórkach przy ulicach Lompy, Powstańców i Dmowskiego. Teraz mieszkańcy mogą tu odpoczywać wśród zieleni, kierowcy zaparkują samochody pod „zielonymi dachami”, dzieci znajdą ekologiczne i bezpieczne place zabaw, w sąsiedztwie ludzi łatwiej będzie się żyło zwierzętom.
Na zwiększenie bioróżnorodności podwórek wpłynęło wzbogacenie roślinności o gatunki rodzime i liczne nasadzenia. Pożyteczne owady chętnie odwiedzają nowe trawniki, kwietne łąki i skwery z ozdobnymi bylinami, w tym roślinami miododajnymi. Między budynkami posadzono drzewa, takie jak: graby, klony polne, jarzęby, jabłonie ozdobne, lipy, wierzby i dęby, ustawiono też zielone altany i pergole. Dla żyjących tu ptaków, nietoperzy, jeży i owadów zainstalowano budki (domki). Tereny zieleni uzupełniły wiaty parkingowe i altany z „zielonymi dachami” oraz pergole z roślinami pnącymi, osłaniające miejsca wypoczynkowe lub zasłaniające nieciekawe elementy (śmietniki). Przebudowane alejki pieszo-rowerowe zyskały naturalne nawierzchnie przepuszczalne, szutrowe, ze zrębków drewnianych lub z płyt kamiennych.
W projektowaniu „zielonych podwórek” uczestniczyli mieszkańcy osiedli. Nowe podwórka są estetyczne, ekologiczne i pomagają walczyć ze smogiem, będącym w mieście dużym problemem. Na podwórkach poprawił się komfort wypoczynku, znalazły się na nich również miejsca do zabawy i aktywności, w domach schowanych w zieleni latem tak szybko nie nagrzewają się mieszkaniach, tak samo jak zaparkowane w wiatach samochody.

pliki do pobrania:
Zielone Podwórka – informator
Partnerstwo na rzecz ochrony różnorodności biologicznej województwa opolskiego – etap III logotypy

Partnerstwo na rzecz ochrony różnorodności biologicznej województwa opolskiego – etap III
RPOP.05.01.00-16-0010/18-00