Zero waste w podróży – spotkanie online z Anną Jaklewicz

plakat wydarzenia zero waste w podróży

Z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Ziemi zapraszamy na spotkanie online z podróżniczką Anną Jaklewicz pt. „Zero waste w podróży”.  Spotkanie odbędzie się 20 kwietnia 2021 o godz. 17.00 na profilu MBP na Facebooku.

Każdego roku do mórz i oceanów trafia nawet 13 mln ton plastiku. Do 2050 roku będzie w nich więcej śmieci niż ryb, a już teraz po Pacyfiku dryfuje plama śmieci pięć razy większa od Polski. W Azji i Ameryce południowej kurczą się dramatycznie obszary lasów tropikalnych.
Czy to w ogóle mój problem? Czy mogę uratować orangutana, nie wyjeżdżając z Polski? Co zrobić, by moja podróż była przyjazna środowisku?

Podczas spotkania bogato ilustrowanego materiałami zdjęciowymi ruszymy w podróż do egzotycznej Azji. Poznamy tropikalną dżunglę, zamieszkujące ją orangutany zwane „ludźmi lasu”, wielobarwna rafę koralową Pacyfiku i pływające w jego wodach diabły morskie czyli gigantyczne płaszczki. Jednocześnie napotykamy problemy ekologiczne, z jakimi mierzą się mieszkańcy Azji – ludzie i zwierzęta: zaśmiecone plaże, wyciętą dżunglę pod uprawy palmy olejowej, przełowione morza.

Podczas tej ekologicznej podróży będziemy wracać do Europy i do Polski. Uświadomimy sobie, że nasze wybory i nasze działania lokalne mają wpływ zarówno na najbliższe otoczenie jak i na tamten odległy, egzotyczny świat. Dowiemy się również o produktach zero waste przydatnych w podróży jak: szampon w kostce, pasta do zębów w pastylkach, wielorazowa maszynka do golenia, bidony z filtrem czy składane kubki.

Anna Jaklewicz – podróżniczka, archeolog i antropolog. Autorka książek „Indonezja. Po drugiej stronie raju” i „Niebo w kolorze indygo. Chiny z dala od wielkiego miasta”. Relacje z podróży publikuje m.in. w National Geographic TRAVELER i Magazynie Podróżników TamTam. Organizatorka wypraw do Azji i pilot wyjazdów trampingowych. Prowadzi zajęcia międzykulturowe dla młodzieży oraz warsztaty archeologiczne dla dzieci.

Nie liczy stempli w paszporcie, zazwyczaj wyjeżdża na dłużej. W Sudanie spędziła ponad pół roku, w Egipcie rok, w Chinach prawie dwa lata, tle samo w Indonezji. Podróżowała także po Mongolii, Indiach, Laosie, Kambodży, Tajlandii, Wietnamie oraz Malezji i Singapurze.

Wielokrotnie wyróżniana za prelekcje poświęcone wyprawom. Jej pokaz o Indonezji zdobył nagrodę publiczności na Kolosach – największym festiwalu podróżniczym w Europie oraz nagrodę jury Festiwalu 100droga. Prezentacja o Chinach zwyciężyła w konkursie Żywioły OFF na festiwalu Trzy Żywioły.

Za samotną, dziewięciomiesięczną podróż po Indonezji, podczas której powstawała ta książka, została nominowana przez National Geographic do nagrody TRAVELERY w kategorii Podróż Roku.

Źródło: http://www.annajaklewicz.pl/

Dofinansowano ze środków budżetu miasta Kędzierzyna-Koźla przeznaczonych na edukację ekologiczną w ramach Miejskiego Centrum Ekologicznego „Zielona Biblioteka”