Wystawa jednego obrazu – odbicia czasu historii. Kędzierzyn-Koźle 1921-2022

Opis: Prezentowany obraz będzie miał swoją premierę i wystawę w Filii nr 13 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kędzierzynie-Koźlu (os. Azoty), w dniach 1.12-31.12.2022 roku. Prezentowany obraz jest twórczym i malarskim upamiętnieniem okresu III powstania śląskiego ,plebiscytu na Śląsku oraz 100-tnej rocznicy powrotu Górnego Śląska do Polski. Autorką obrazu jest Prof. UAM dr hab. Izabela Rudzka- pracownik naukowy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Pedagogiczno- Artystyczny w Kaliszu. Obraz powstał w ramach autorskiego projektu artystyczno- naukowego „Odbicia czasu historii- malarski przekaz pejzażu tożsamości narodowej”, który realizowany jest przez artystkę na terenie 3. województw: opolskiego, śląskiego oraz wielkopolskiego. Na realizację tego projektu autorka otrzymała stypendium twórcze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2022. Głównym celem projektu jest stworzenie malarskiego przekazu tożsamości narodowej rejonu Górnego Śląska jako artystycznej retrospekcji śląskich powstań narodowo-wyzwoleńczych (1919-21) i okresu plebiscytowego na Śląsku w 100-tną rocznicę powrotu Górnego Śląska do Polski (1922 rok). W ramach projektu powstało 7. obrazów namalowanych przez prof. Izabelę Rudzką w nowatorskiej, autorskiej technice łączącej w sobie malarstwo strukturalne, fotografię archiwalną i techniki grafiki cyfrowej, odnoszących się do 7. Miejsc związanych z działaniami podczas III powstania śląskiego oraz okresu plebiscytowego i uroczystości związanych z przyłączeniem Górnego Śląska do Polski: Bytom, Chorzów, Gliwice, Góra św. Anny/ Leśnica, Katowice, Kędzierzyn- Koźle, Wodzisław Śląski. W swoich obrazach autorka prezentuje pejzaż tych miejsc wraz z archiwalnymi fotografiami Górnego Śląska. Obraz „Odbicia czasu historii. Kędzierzyn-Koźle 1921-2022” inspirowany jest zdjęciem archiwalnym pochodzącym ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu z roku 1921, malarsko zinterpretowanym przez artystkę oraz fotografiami historycznymi z Kędzierzyna-Koźla z okresu walk powstańców o to miasto w 1921roku. Obraz namalowany w technice malarstwa akrylowego na płótnie z wykorzystaniem grafiki cyfrowej o wymiarach 80 x 100 cm.

Miejska Biblioteka Publiczna w Kędzierzynie-Koźlu zaprasza do obejrzenia wystawy autorstwa prof. UAM dr hab. Izabeli Rudzkiej. Wystawa czynna w Filii nr 13 (os. Azoty) ul. ul. Grabskiego 6 od 1.12.2022 r. do 31.12.2022 r..

 

Opis:
Prezentowany obraz będzie miał swoją premierę i wystawę w Filii nr 13 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kędzierzynie-Koźlu (os. Azoty), w dniach 1.12-31.12.2022 roku. Prezentowany obraz jest twórczym i malarskim upamiętnieniem okresu III powstania śląskiego ,plebiscytu na Śląsku oraz 100-tnej rocznicy powrotu Górnego Śląska do Polski.
Autorką obrazu jest Prof. UAM dr hab. Izabela Rudzka- pracownik naukowy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Pedagogiczno- Artystyczny w Kaliszu.
Obraz powstał w ramach autorskiego projektu artystyczno- naukowego „Odbicia czasu historii- malarski przekaz pejzażu tożsamości narodowej”, który realizowany jest przez artystkę na terenie 3. województw: opolskiego, śląskiego oraz wielkopolskiego. Na realizację tego projektu autorka otrzymała stypendium twórcze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2022. Głównym celem projektu jest stworzenie malarskiego przekazu tożsamości narodowej rejonu Górnego Śląska jako artystycznej retrospekcji śląskich powstań narodowo-wyzwoleńczych (1919-21) i okresu plebiscytowego na Śląsku w 100-tną rocznicę powrotu Górnego Śląska do Polski (1922 rok).
W ramach projektu powstało 7. obrazów namalowanych przez prof. Izabelę Rudzką w nowatorskiej, autorskiej technice łączącej w sobie malarstwo strukturalne, fotografię archiwalną i techniki grafiki cyfrowej, odnoszących się do 7. Miejsc związanych z działaniami podczas III powstania śląskiego oraz okresu plebiscytowego i uroczystości związanych z przyłączeniem Górnego Śląska do Polski: Bytom, Chorzów, Gliwice, Góra św. Anny/ Leśnica, Katowice, Kędzierzyn- Koźle, Wodzisław Śląski. W swoich obrazach autorka prezentuje pejzaż tych miejsc wraz z archiwalnymi fotografiami Górnego Śląska.
Obraz „Odbicia czasu historii. Kędzierzyn-Koźle 1921-2022” inspirowany jest zdjęciem archiwalnym pochodzącym ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu z roku 1921, malarsko zinterpretowanym przez artystkę oraz fotografiami historycznymi z Kędzierzyna-Koźla z okresu walk powstańców o to miasto w 1921roku. Obraz namalowany w technice malarstwa akrylowego na płótnie z wykorzystaniem grafiki cyfrowej o wymiarach 80 x 100 cm.