Wykład i warsztaty pn. „Człowiek w czasach Wielkiej Zmiany”

Zapraszamy serdecznie na wykład i warsztaty wszystkich mieszkańców Kędzierzyna-Koźla w ramach cyklu "Ekologia łączy pokolenia". Już 13 stycznia o godzinie 12.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej ul. Rynek 3 odbędzie się wykład i warsztaty pn. "Człowiek w czasach Wielkiej Zmiany", które przeprowadzi Małgorzata Szyszka. Ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy. Wszystkie informacje dostępne są na plakacie. Do zobaczenia! Przedsięwzięcie „wykład i warsztaty pn. "Człowiek w czasach Wielkiej Zmiany"” realizowane jest w ramach PROGRAMU ROZWÓJ LOKALNY, projekt pn.: „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu. Integracja mieszkańców oraz odbudowa relacji sąsiedzkich jako podstawa rozwoju lokalnego” finansowany w 85% ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014 – 2021 oraz w 15% z budżetu państwa.

Zapraszamy na fantastyczne warsztaty ekologiczne z Małgorzatą Szyszką – reżyserką teatralną i filmową pn. „Człowiek w czasach Wielkiej Zmiany”. Warsztaty odbędą się 13 stycznia 2023 r.. o godz. 12:00 w MBP, Rynek 3.

W wydarzeniu weźmie udział tłumacz języka migowego.

Zapisy na warsztaty pod numerem telefonu 77 482 37 80 wew. 29. Liczba miejsc ograniczona.

Jednym z najbardziej dotkliwych obecnie zagadnień jest strach człowieka przed zachodzącymi zmianami klimatycznymi, które już wpływają na jego życie i wymagają ponownego stworzenia hierarchii wartości według której człowiek jest rozpatrywany w połączeniu z otaczającą go naturą. Według ekopsychologów żyjemy w czasach Wielkiej Zmiany – od społeczeństwa wzrostu przemysłowego do cywilizacji podtrzymującej życie. Pojawia się strach przed przyszłością tj. nieuniknionymi zmianami wynikającymi z ocieplania klimatu: pojawianiem się zjawisk, które do tej pory nie występowały w określonych regionach lub nie występowały tam z takim nasileniem /susze, powodzie, wichury, brak wody pitnej/, wymieraniem gatunków roślin i zwierząt.
Nasze działania będą wpływać na zmiany w kulturze, a przede wszystkim na wypracowanie nowych, koniecznych w czasach Wielkiej Zmiany wzorców zachowań, norm i wartości, poprzez proponowane przez nas:
– rozmowy na temat strachu człowieka przed zachodzącymi zmianami w otoczeniu / m.in. klimatycznymi/,
– wzmocnienie psychiczne /bycie „tu i teraz”, bycie bliżej „Natury”/,
– rozmowy o rozumieniu Natury i związków człowieka z Przyrodą w różnych kulturach /przede wszystkim w kulturach tubylczych/,
– radzenia sobie z przeciwnościami /jak zachować się wobec nowych zagrożeń/,
– zabawę i wspólnoty /siły grupy wymieniającej się kompetencjami/, – wyznaczenia celów i zadań w obliczu nowych wyzwań /zadbanie o czyste powietrze, recykling*

Przedsięwzięcie „wykład i warsztaty pn. „Człowiek w czasach Wielkiej Zmiany”” realizowane jest w ramach PROGRAMU ROZWÓJ LOKALNY, projekt pn.: „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu. Integracja mieszkańców oraz odbudowa relacji sąsiedzkich jako podstawa rozwoju lokalnego” finansowany w 85% ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014 – 2021 oraz w 15% z budżetu państwa.

* Opis Biuro Artystyczne Citart