Targi Książki Nad Odrą 2023 – Wystawcy

Miejska Biblioteka Publiczna w Kędzierzynie-Koźlu i Gmina Kędzierzyn-Koźle zapraszają na VI edycję TARGÓW KSIĄŻKI NAD ODRĄ. Kędzierzyn-Koźle 2023! w dniu 06.06.2023 r. Targi Książki Nad Odrą zostały objęte Honorowym Patronatem Pani Sabiny Nowosielskiej Prezydenta Miasta Kędzierzyn-Koźle i Pana Andrzeja Buły Marszałka Województwa Opolskiego. Szczegóły wkrótce!

Święto literatury w Kędzierzynie-Koźlu! W dniu 6 czerwca 2023 r. odbędzie się szósta edycja Targów Książki Nad Odrą.

Zapraszamy do zapoznania się z Katalogiem Wystawców „Targów Książki Nad Odrą. Kędzierzyn-Koźle 2023”. Tegoroczna edycja obfituje w stoiska najciekawszych wydawnictw oraz firm związanych z czytelnictwem.

1 czerwca 2004 roku pod egidą „Gazety Wyborczej” wystartowała kolekcja literatury XX wieku, a jej pierwszy tom – Imię róży Umberto Eco – rozpoczyna się przecież słowami: „Manuskrypt, to oczywiste”. Zaczęliśmy więc od miłości do książek, a z serii poświęconej wielkim dziełom współczesnej literatury wyrosła najpierw Biblioteka „Gazety Wyborczej”, a potem Wydawnictwo Agora w jego obecnym kształcie.

Przez te 18 lat dorośleliśmy, podążając za naszymi literackimi fascynacjami: po kolekcjach dzieł Stanisława Lema, Ryszarda Kapuścińskiego, i Tadeusza Konwickiego pojawiła się nasza seria do słuchania „Mistrzowie słowa”, która zapoczątkowała w Polsce modę na audiobooki; zaczęliśmy publikować książki wybitnych polskich autorek i autorów takich jak Magdalena Grzebałkowska czy Adam Wajrak, a także światowe fenomeny wydawnicze jak Becoming Michelle Obamy czy Sodoma Frédérica Martela.

Dariusz Rekosz – Polski pisarz, autor powieści sensacyjnych dla dzieci i młodzieży oraz autor cyklu słuchowisk radiowych. Laureat konkursu Kryminał Gdański za książkę „Tajemnica Neptuna”.

Funkcja Animatora Kultury w Muzeum Hansa Klossa w Katowicach pozwoliła mu (po zamknięciu tejże placówki) na napisanie powieści sensacyjnej (thrillera) zatytułowanego „Zamach na Muzeum Hansa Klossa”. Honorowy Ambasador Literatury Dla Dzieci i Młodzieży.

Wydawnictwo Vectra działa od 25 lat. W pierwszych latach koncentrowało się na współpracy z regionalnymi kontrahentami. Publikacje to efekt historycznych dociekań badaczy i pracowników naukowych, którzy swe zainteresowania skupiali na dziejach miejscowości regionu górnośląskiego. Prócz monografii ukazały się przewodniki turystyczno-krajoznawcze i publikacje albumowe akcentujące walory kulturowe i przyrodnicze. W ostatnich latach zakres tematyczny wydawanych książek rozszerzył się o literaturę faktu i pozycje beletrystyczne, które w ofercie wydawniczej dominują na równi z publikacjami o charakterze regionalnym.

Jako fundacja chcemy zrzeszać niezależnych twórców i pomagać w promocji ich dzieł. Oferujemy szyld wydawniczy i podmiotowość gospodarczą, ale nie środki finansowe, w myśl zasady, że kto chce być niezależnym musi sam na siebie zarobić. W tym sensie działamy jak wydawnictwa self-publishingowe – autor płaci za wszystko związane z produkcją książki, ale również sam ten proces koordynuje i w ten sposób wydaje swoje dzieło kilkakrotnie taniej niż w wydawnictwie self-publishingowym. My otrzymujemy gotowy produkt, który opatrujemy logiem fundacji i włączamy do swoich kanałów sprzedaży oraz promocji. Służymy też radą w całym procesie wydawniczym i nie przejmujemy praw autorskich. Możemy pomóc w zebraniu środków finansowych i koordynacji procesu wydawniczego.

Instytut Śląski od ponad ośmiu dekad wzbogaca swoimi publikacjami w zakresie wiedzy i badań o Śląsku księgarnie, biblioteki, pracownie nauczycieli akademickich i prywatne księgozbiory w całej Polsce i w środowiskach Polonii za granicą. Od chwili przekształcenia w instytucję kultury z dniem 1 sierpnia 2019 roku Instytut Śląski prowadzi coraz bardziej intensywną działalność wydawniczą. Wśród naszych nowości są nie tylko publikacje naukowe, lecz także popularnonaukowe i kulturoznawcze, w tym również książki opublikowane z naszym udziałem przez Archiwum Państwowe w Opolu, Instytut Pamięci Narodowej czy Muzeum w Lubinie. Zupełnie nowy kierunek wyznacza śpiewnik pieśni śląskich. W ramach „Encyklopedii Wiedzy o Śląsku” – serii wznowionej z okazji rocznicy Powstań Śląskich – oraz nowej serii „Tobie Polsko” zamierzamy przypomnieć Czytelnikom ważne dla naszego regionu teksty, które ukazały się przed wieloma dekadami, a także całkiem nowe opracowania. Liczne publikacje i towarzyszące im wydarzenia były możliwe dzięki udziałowi Instytutu w programie „Niepodległa” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wydawnictwo Instytutu Pamięci Narodowej to niekwestionowany lider na rynku książek historycznych. Przez ponad 20 lat funkcjonowania Instytut wydał prawie 4000 tytułów przygotowanych przez znakomitych autorów: profesorów, doktorów, historyków czy badaczy.
W ofercie znajdują się monografie, dokumenty, relacje i wspomnienia, albumy, materiały z konferencji naukowych, komiksy oraz gry edukacyjne i czasopisma poświęcone najnowszej historii Polski.

Wydawnictwo Kameleon działa od 1993 roku w Radomiu. Na początku swojej działalności zajmowało się wydawaniem czasopism. Z czasem stało się jednym z najważniejszych podmiotów na rynku wydawniczym specjalizującym się w wydawaniu komiksów polskich autorów o tematyce historycznej, satyrycznej, fantastycznej i sensacyjnej. Spektrum podejmowanych zagadnień jest bardzo szerokie. Od poważnych, takich jak rzeź wołyńska czy biografie postaci historycznych, po te lżejsze, pokazane w sposób humorystyczny, z przymrużeniem oka.

Istnieją od 2008 roku. Dzielą się z czytelnikami tym, co ich interesuje i co uważają za ważne. Chcą zrywać z kulturowymi stereotypami i uprzedzeniami, wprowadzać w obieg polskiej kultury nowe tematy, inne wrażliwości i świeżą estetykę.

Publikują literaturę piękną i literaturę faktu z całego świata. Wydają ambitną eseistykę oraz książki poświęcone projektowaniu, architekturze i sztuce. Czerpią z tradycji i doświadczeń europejskiej sztuki książki; nazwa zobowiązuje — słowo „karakter” w szesnastowiecznej polszczyźnie oznaczało krój pisma.

Istnieją od 2008 roku. Dzielą się z czytelnikami tym, co ich interesuje i co uważają za ważne. Chcą zrywać z kulturowymi stereotypami i uprzedzeniami, wprowadzać w obieg polskiej kultury nowe tematy, inne wrażliwości i świeżą estetykę.

Publikują literaturę piękną i literaturę faktu z całego świata. Wydają ambitną eseistykę oraz książki poświęcone projektowaniu, architekturze i sztuce. Czerpią z tradycji i doświadczeń europejskiej sztuki książki; nazwa zobowiązuje — słowo „karakter” w szesnastowiecznej polszczyźnie oznaczało krój pisma.

Jestem pisarzem amatorem, na własny koszt wydałem dotychczas 4 książki:

  1. „Bóg Azji, esej podróżniczy” – Bernardinum, Pelplin 2019, ISBN 978-83-8127-308-4,
  2. „Podróż do wielkiej tamy” – Piktor, Łódź 2020, ISBN 978-83-959790-0-2,
  3. „Indyjska nowelka” – Piktor, Łódź 2021, ISBN 978-83-959790-1-9. Książka ta otrzymała pierwszą nagrodę za 2022 rok w kategorii krótki scenariusz na Tagore International Film Festival w Indiach. Załączam certyfikat.
  4. „Zaginiona” – Piktor, Łódź 2022, ISBN 978-83-959790-2-6.

Kozielskie Stowarzyszenie Twórców w organizacji, powstało w listopadzie 2021 roku. Obecnie zrzesza członków założycieli. Celem stowarzyszenia jest szeroka działalność na rzecz kultury lokalnego środowiska.

Kim jesteśmy?

To my, wydawnictwo Media Rodzina, oddaliśmy do rąk milionów polskich czytelników bestsellerową serię o Harrym Potterze, która do dziś cieszy się ogromną popularnością. To my rozpowszechniliśmy historię czwórki dzieci, która przez starą szafę wkroczyła do magicznego świata Narnii. Nauczyliśmy tysiące polskich rodziców, „jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby do nas mówiły”. Wreszcie – to my ubraliśmy klasyczne baśnie w nowe szaty przekładów i ozdobiliśmy je niezwykłym ilustracjami, które cieszą oko dzieci i ich rodziców. Opowiadamy o ciekawych przygodach Kici Koci, Pana Kuleczki, Cioci Jadzi, Pettsona i Findusa oraz wielu innych bohaterów.

Must Read – imprint wydawnictwa Media Rodzina!

Must Read to imprint wydawnictwa Media Rodzina, pod szyldem którego publikowane są książki dla młodzieży.

Stale rosnąca liczba powieści młodzieżowych, a co za tym idzie dynamicznie powiększające się grono odbiorców, sprawiły, że podjęliśmy decyzję o zainicjowaniu imprintu Must Read. Must Read, z języka angielskiego, to książka, którą musisz przeczytać. Takie też będą powieści wydawane z logotypem Must Read – poruszające tematy ważne i aktualne dla młodzieży, a z drugiej strony pozwalające oderwać się od codzienności i zapewniające niezapomniane emocje. Założeniem imprintu Must Read jest, by każdy młody czytelnik znalazł tu coś dla siebie: miłośnik fantastyki, fan mocnych thrillerów, wielbiciel romansów czy pożeracz literatury obyczajowej.

Na pomysł założenia wspólnego wydawnictwa wpadłyśmy prawie w tym samym momencie. Ściśle współpracowałyśmy ze sobą od wielu lat i przez ten czas zdążyłyśmy się zaprzyjaźnić.

Korzystając z połączonych mocy naszego dorobku i doświadczenia, postanowiłyśmy stworzyć Wydawnictwo Mięta. Nazwa odnosi się do powiewu świeżości i orzeźwienia, które chcemy wnieść na polski rynek wydawniczy, oraz do tego wspaniałego uczucia mięty do książek, którym chcemy zarazić jak największą rzeszę czytelników.

Wydawnictwo i Księgarnia Nortom, założone w 1992 roku we Wrocławiu.

specjalizuje się w wydawaniu i sprzedaży książek o tematyce patriotycznej, polskiej literatury pięknej, książek z zakresu historii Polski, literatury wspomnieniowej – zwłaszcza dotyczącej wschodnich kresów II Rzeczypospolitej oraz książek z zakresu polityki ze szczególnym uwzględnieniem pozycji kiedyś zakazanych, cenzurowanych i niedostępnych.

Nortom sprzedaje również książki dla dzieci oraz o tematyce religijnej. W swojej ofercie posiada także historyczne, unikatowe mapy. Wydawnictwo od momentu założenia przybliża czytelnikom zapomniane i wybitne postacie polskiej i zagranicznej literatury.

Stowarzyszenie zrzesza i promuje niezależnych pisarzy, którzy to własnymi siłami publikują swoje książki, pomijając przy tym wszelkie wydawnictwa.

Jak sami o sobie piszą: „Samowydawcy.pl – wyjątkowe książki od niezależnych pisarzy. Jedyne stoisko, gdzie można zakupić książkę bezpośrednio od autora, z dedykacją i uśmiechem między stronami.”

Od 2012 roku firma SILESIA PROGRESS poszerzyła swoja działalność o profil wydawniczy.

Do Państwa dyspozycji w ich sklepie – śląskie książki.

SILVER oficyna wydawnicza poleca powieści obyczajowe polskich autorek, których bohaterki są dojrzałymi kobietami. W naszej ofercie znajdziecie Państwo powieści: Agaty Suchockiej, Liliany Fabisińskiej, Hani Bilińskiej-Stecyszyn czy Agnieszki Dydycz. Wszystkie książki wydajemy w wersji DUŻY WYGODNY DRUK, żeby każdy mógł się cieszyć czytaniem – zgodnie ze standardami Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

Podczas Targów nad Odrą zaprezentujemy Państwu książki, które są idealnym prezentem dla każdej kobiety: starannie wydane, z dedykacjami autorek, opakowane na prezent i w doskonałych cenach. Chętnie doradzimy i opowiemy, dlaczego warto sięgać po nasze publikacje. Zapraszamy na nasze stoisko!

Nasza działalność wydawnicza jest integralną częścią misji i duszpasterstwa dominikanów w Polsce. Podejmujemy ważne tematy z pogranicza wiary i kultury, dlatego głoszone przez nas treści uzasadniamy argumentami racjonalnymi, a przy tym niepozbawionymi piękna i uniwersalnych wartości. Umożliwiamy dostęp do treści, które pogłębiają rozumienie nauczania Kościoła, kształtują moralność, prowadzą do świętości i wspierają w życiu duchowym, a także pomagają odnaleźć się w debacie społecznej. Promujemy w nich piękno, mądrość i dobro.

Wydajemy książki z zakresu duchowości, teologii, filozofii i psychologii. Nasze publikacje pomagają lepiej zrozumieć Ewangelię. Są świeże ponadczasową mądrością i otwarte na wyzwania współczesności.

Znak to ponad pięćdziesiąt lat tradycji, a zarazem ciągły rozwój i zmiana. To książki wybitne, należące do kanonu literatury, oraz eksperymenty. Autorzy zagraniczni i polscy, uznani i nagradzani oraz debiutujący. Literatura piękna, poezja, literatura faktu, książki religijne i filozoficzne oraz historyczne. Znak to reagowanie na bieżące wydarzenia i trendy, a zarazem dbałość o wysoki poziom edytorski. Oferta zarówno dla czytelników poszukujących książek tłumaczących świat lub poruszających do głębi, jak i dla tych, którzy od lektury oczekują rozrywki i wytchnienia. Znak to doświadczenie i młodość, rozsądek i entuzjazm, bestsellery i książki dla wybranych odbiorców, sprawdzona marka, która cały czas potrafi zaskakiwać.

Jesteśmy muzeum historycznym, dlatego dobrze opowiedziane historie to nasza specjalność. Interesują nas nie tylko przedmioty, które możemy pokazać w gablotach, ale przede wszystkim ludzie, do których one należały. Mamy dwie siedziby – w centrum Opola (nad Młynówką) i w Łambinowicach – małej miejscowości w Borach Niemodlińskich.  Do obydwu zapraszamy na wystawy, zajęcia edukacyjne, a także – w przypadku Łambinowic – na wyprawy w głąb lasu.

Nie takiego zwykłego lasu, bowiem ten kryje w sobie poruszające opowieści o ludziach z niemal całego świata, którzy począwszy od XIX w. (!) nie z własnej woli trafiali tu w czasach kolejnych wojen – jako schwytani do niewoli żołnierze, a nawet tuż po nich – jako wysiedlani mieszkańcy.

Miejsce Pamięci Narodowej w Łambinowicach to rozległy teren, który warto poznać aktywnie – np. na rowerach z naszej wypożyczalni. Przemierzając z przewodnikiem ścieżkę historyczno-przyrodniczą można nie tylko poznać ciekawe fakty z przeszłości, ale przede wszystkim doświadczyć aury miejsca, w którym ślady historii splatają się z bujną naturą. Jego unikatowość została doceniona także poza naszym krajem – 3 lata temu stało się ono częścią prestiżowej sieci Znak Dziedzictwa Europejskiego.

Targi Książki nad Odrą 2023