Spotkanie autorskie z Zofią Czechlewską

spotkanie autorskie z Zofią Czechlewską, autorką książki pt. „Polskie Tańce Narodowe”

Muzeum Ziemi Kozielskiej w Kędzierzynie-Koźlu zaprasza na spotkanie autorskie z Zofią Czechlewską, autorką książki pt. „Polskie Tańce Narodowe” w dniu 15 listopada 2021 r. o godz. 12.00.

W Polsce na przestrzeni wieków powstało kilka charakterystycznych tańców, które wywarły największy wpływ na budowanie kultury narodowej i tradycji muzycznej. Określa się je mianem Polskich Tańców Narodowych. Należą do nich: polonez, mazur, kujawiak, oberek, krakowiak. Tańce te wywodzą się z tradycji ludowych, wiejskich, z którymi są silnie utożsamiane, z czasem jednak zostały przysposobione przez wyższe warstwy społeczne i wyniesione do rangi symbolu narodowego.

Jak odróżnić kujawiaka od krakowiaka? Czym charakteryzuje się polonez? Jakie cechy choreotechniki ma mazur i oberek? Na te i inne pytania odpowie Zofia Czechlewska. Spotkaniu towarzyszyć będzie pokaz tańców narodowych w strojach narodowych:
– polonez,
– mazur,
– kujawiak,
– oberek,
– krakowiak
w wykonaniu uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu.

Spotkanie autorskie organizowane jest w ramach Tygodnia Patriotycznego.

Głównym Sponsorem i Honorowym Mecenasem wydarzenia jest Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A.

Wydarzenie odbędzie się zgodnie z obostrzeniami epidemiologicznymi i będzie również transmitowane na oficjalnym fanpage’u Muzeum Ziemi Kozielskiej na portalu społecznościowym Facebook.