Spotkanie autorskie z Łukaszem Barysem

Spotkanie autorskie z Łukaszem Barysem

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Łukaszem Barysem – laureatem Paszportu Polityki 2021 w kategorii: Literatura oraz zdobywcy Nagrody Prezydenta w Konkursie Literackim „Krajobrazy Słowa” w 2020 roku. Wydarzenie będzie poświęcone debiutanckiej powieści pt. „Kości, które nosisz w kieszeni”. Spotkanie odbędzie się w dniu 17 marca 2022 r. o godz. 17.00 w MBP, Rynek 3.

Pod naszymi domami piętrzą się kości. Można po nie sięgnąć i schować je do kieszeni. Zmarli nie lubią siedzieć w grobach, księżniczka zamienia się w rzekę, włókniarki straszą w centrum handlowym albo opowiadają o dawnych czasach i niedostatku. Bohaterka zmaga się z rodziną, historią i codziennością pełną norm i zasad, do których nie sposób się dostosować.
Łukasz Barys prowadzi nas przez cmentarze, szkoły i dzielnice prowincjonalnego miasta, ukazując dorastanie w sposób baśniowy, ale dojmująco prawdziwy.
Żywioł liryczny, którym zalewa nas Barys, jest niesłychany. To znaczy, nie słyszałem jeszcze tak soczystych tonów, chociaż w nowej prozie dzieje się dużo. Jeszcze więcej dzieje się w poezji, a zwróćmy uwagę, że Barys debiutował wcześniej tomem wierszy. Tym razem sięgnął po powieść i mówi w niej brawurowo, mówi czternastoletnią dziewczynką. Jest nią naprawdę. Wszelkie uproszczenia związane z tak zwaną „subkulturą 500 plus” biorą w łeb. To właśnie ona przemawia tu pełnym i pięknym głosem wrażliwej nastolatki. I jak widać, słychać i czuć, żadna to patologia, a raczej coś głęboko ludzkiego, wstrząsającego i na swój sposób poetyckiego. W świetle tej książki bieda, niechęć i strach jawią się jako rzeczywista trójca święta katolickiej Polski. No i Pabianice mają wreszcie swój epos, może zbyt groteskowy i jednoznacznie proletariacki, ale jakże przekonujący i prawdziwy.
Karol Maliszewski
Powyższy opis pochodzi od wydawcy: Wydawnictwo Cyranka

Łukasz Barys – poeta i prozaik, laureat Paszportu Polityki za rok 2021, autor książki poetyckiej Wysokie słońce (Łódź/Kraków 2020), za którą otrzymał nagrodę na festiwalu „Złoty Środek Poezji”. Laureat m.in. Międzynarodowego Konkursu im. Siegfreda Lenza, konkursu Krajobrazy słowa (I nagroda w 2019 i nagroda główna w 2020) oraz konkursu im. Leopolda Tyrmanda Inspirowani Tyrmandem. Publikował opowiadania w „Wizjach”.
Jego debiutancka powieść „Kości, które nosisz w kieszeni” spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem zarówno wśród czytelników, jak i krytyków. „Książki. Magazyn do czytania” umieścił ją na liście 10 najlepszych książek 2021 roku, a tygodnik „Polityka” nagrodził autora prestiżową nagrodą Paszporty Polityki „za znakomitą literacko opowieść o sojuszu żywych ze zmarłymi, o biedzie i niesprawiedliwości, a także o Pabianicach od strony kości”.