Pokaz archiwalnego filmu pt. „Cud Nad Wisłą”

pokaz archiwalnego filmu pt. „Cud Nad Wisłą”

Muzeum Ziemi Kozielskiej w Kędzierzynie-Koźlu zaprasza na pokaz archiwalnego filmu pt. „Cud Nad Wisłą” prezentowanego przez Stowarzyszenie Opolskie Lamy w dniu 16 listopada 2021 r., o godz. 17.00.

„Cud Nad Wisłą” – film powstał w 1921 roku, zaledwie kilka miesięcy po Bitwie Warszawskiej, która miała decydujący wpływ na wygraną Polski w wojnie polsko-bolszewickiej, na zamówienie Wydziału Propagandy Ministerstwa Spraw Wojskowych Rzeczpospolitej Polskiej. Jego reżyserem był Ryszard Bolesławski, uczestnik bitwy, aktor słynnego moskiewskiego MChAT-u i jeden z najważniejszych reżyserów Hollywood lat 30.

„Cud Nad Wisłą” to dramat patriotyczny przedstawiający losy rodziny Wieruniów na tle wojny polsko-bolszewickiej. Ze względu na aktualny i budzący żywe emocje temat i doskonałą obsadę aktorską (to jedyny film, w którym możemy zobaczyć na ekranie legendarnych ówcześnie aktorów teatralnych: Honoratę Leszczyńską i Wincentego Rapackiego) film cieszył się bardzo dużą oglądalnością wśród polskich widzów. Jego akcja rozpoczyna się w wigilijny wieczór 1919 roku na wschodnich kresach Rzeczypospolitej w dworku rodu Granowskich. Spokojne życie bohaterów filmu zostaje zakłócone przez wojnę z bolszewikami. Po wielu niespokojnych i dramatycznych sytuacjach, przychodzi czas na Bitwę Warszawską, która decyduje o zakończeniu wojny. Sekwencje końcowe zawierają dokumentalny zapis wręczenia Józefowi Piłsudskiemu buławy marszałkowskiej w dniu 14 listopada 1920 r.

Pokaz filmu organizowany jest w ramach Tygodnia Patriotycznego.

Głównym Sponsorem i Honorowym Mecenasem wydarzenia jest Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A.

Wydarzenie odbędzie się zgodnie z obostrzeniami epidemiologicznymi.