Płynne czytanie z Marią Pakulnis

Zapraszamy na kolejny literacki rejs po rzece Odrze w ramach akcji "Płynne Czytanie". Już 14 czerwca, o godzinie 16:00 naszym gościem będzie Maria Pakulnis, z którą porozmawiamy o książce - wywiad-rzeka - pt. "Moja nitka". WAŻNE: Liczba miejsc jest ograniczona. Obowiązują wejściówki, które będą dostępne od dnia 06.06 w MBP, Rynek 3 i Filia 5 MBP Kędzierzyn-Koźle, ul. Damrota 32. Startujemy ze Stoczni Damen. Od wydawcy: Maria Pakulnis - Gwiazda, która błyszczała u Konwickiego, Kieślowskiego, Trelińskiego, w dziesiątkach przedstawień, filmów i seriali. Grała kobiety demoniczne i dziewice, intelektualistki i szefowe gangów, matki i córki, żony i kochanki. Jej twarz jest jedną z ikon kina moralnego niepokoju, a oczy o lodowym blasku nie mają sobie równych w polskim kinie. Niedawno wróciła na duży ekran, odnosząc ogromny sukces. Za drugoplanową rolę w „Johnnym” otrzymała Złotego Orła, najbardziej prestiżową nagrodę filmową w Polsce. Ale „Moja nitka” to coś więcej niż opowieść o aktorskiej karierze. Maria Pakulnis przy wsparciu Doroty Wodeckiej zagląda w miejsca, do których nie chce się wracać pamięcią, konfrontuje czytelników i siebie z mrocznymi obrazami własnego dzieciństwa, dojrzewania, z żałobą i stratą. W tej emocjonalnej, mądrej i intymnej rozmowie wrażliwych kobiet każdy odnajdzie okruchy swoich doświadczeń. W filmie „Dolina Issy”, pierwszym, w jakim zagrałam, jeden z bohaterów zastanawia się, dlaczego innym jest dobrze, a jemu nie. I odpowiada sobie, że „być może każdemu dano taką nitkę, jego los i albo schwyci jej koniec i wtedy cieszy się, że postępuje jak należy, albo nie schwyci”. Wydaje mi się, że można zgubić nitkę, ale szczęściem jest spotkać ludzi, którzy pomogą ci ją złapać, albo na powrót włożą ci ją do ręki. I ja takich ludzi bezinteresownie mi życzliwych spotkałam. Maria Pakulnis Dorota Wodecka – dziennikarka Gazety Wyborczej i Wysokich Obcasów Extra. Publikuje w Magazynie Książki. Autorka kilkuset rozmów i kilku książek. Jej rozmówcami byli m.in. pisarki i pisarze, naukowczynie i naukowcy, aktorki i aktorzy. Mieszka pod Wrocławiem.

Zapraszamy na kolejny literacki rejs po rzece Odrze w ramach akcji „Płynne Czytanie”. Już 14 czerwca, o godzinie 16:00 naszym gościem będzie Maria Pakulnis, z którą porozmawiamy o książce – wywiad-rzeka – pt. „Moja nitka”.

WAŻNE: Liczba miejsc jest ograniczona. Obowiązują wejściówki, które będą dostępne od dnia 06.06 w MBP, Rynek 3 i Filia 5 MBP Kędzierzyn-Koźle, ul. Damrota 32.
Startujemy ze Stoczni Damen.

Od wydawcy:
Maria Pakulnis – Gwiazda, która błyszczała u Konwickiego, Kieślowskiego, Trelińskiego, w dziesiątkach przedstawień, filmów i seriali. Grała kobiety demoniczne i dziewice, intelektualistki i szefowe gangów, matki i córki, żony i kochanki. Jej twarz jest jedną z ikon kina moralnego niepokoju, a oczy o lodowym blasku nie mają sobie równych w polskim kinie.
Niedawno wróciła na duży ekran, odnosząc ogromny sukces. Za drugoplanową rolę w „Johnnym” otrzymała Złotego Orła, najbardziej prestiżową nagrodę filmową w Polsce. Ale „Moja nitka” to coś więcej niż opowieść o aktorskiej karierze. Maria Pakulnis przy wsparciu Doroty Wodeckiej zagląda w miejsca, do których nie chce się wracać pamięcią, konfrontuje czytelników i siebie z mrocznymi obrazami własnego dzieciństwa, dojrzewania, z żałobą i stratą. W tej emocjonalnej, mądrej i intymnej rozmowie wrażliwych kobiet każdy odnajdzie okruchy swoich doświadczeń.
W filmie „Dolina Issy”, pierwszym, w jakim zagrałam, jeden z bohaterów zastanawia się, dlaczego innym jest dobrze, a jemu nie. I odpowiada sobie, że „być może każdemu dano taką nitkę, jego los i albo schwyci jej koniec i wtedy cieszy się, że postępuje jak należy, albo nie schwyci”. Wydaje mi się, że można zgubić nitkę, ale szczęściem jest spotkać ludzi, którzy pomogą ci ją złapać, albo na powrót włożą ci ją do ręki. I ja takich ludzi bezinteresownie mi życzliwych spotkałam.
Maria Pakulnis

Dorota Wodecka – dziennikarka Gazety Wyborczej i Wysokich Obcasów Extra. Publikuje w Magazynie Książki. Autorka kilkuset rozmów i kilku książek. Jej rozmówcami byli m.in. pisarki i pisarze, naukowczynie i naukowcy, aktorki i aktorzy. Mieszka pod Wrocławiem.