Ku stepom akermańskim. Podróż rowerowa – spotkanie z podróżnikami Joanną Gerstel i Mariuszem Wasiewskim

Zapraszamy na spotkanie z podróżnikami Joanną Gerstel i Mariuszem Wasiewskim i prezentację pt. „Ku stepom akermańskim. Podróż rowerowa”, które odbędzie się 28 lutego 2020 o godz. 17.00 w MBP, Rynek 3.

Joanna Gerstel i Mariusz Wasiewski o swoich podróżach:

Jesteśmy parą rowerowych (a czasem i pieszych) podróżników z Zielonej Góry. Fascynuje nas Europa Wschodnia/Środkowo-Wschodnia, czyli kraje postkomunistyczne, z naciskiem na specyfikę klimatu pogranicza. Na odwiedzane tereny patrzymy z perspektywy rowerowego siodełka. Jeździmy z sakwami i namiotem. Wyruszając gdzieś z domu szukamy przygody. Nie koncentrujemy się na dużych miastach i obleganych przez turystów miejscach, lecz na ludziach, ich życiu, etniczności, historii i krajobrazie. Lubimy odkrywać i być zaskakiwanymi. Zazwyczaj jest tak, że dopiero po powrocie z eskapady zdajemy sobie sprawę, gdzie tak naprawdę byliśmy…
Tematyka prezentacji podróżniczej dotyczy naszej ubiegłorocznej wrześniowej rowerowej podróży, podczas której przemierzaliśmy ukraińską Galicję, Mołdawię, Naddniestrze i część Ukrainy Południowej (m.in. Odessę i historyczny Budziak). Opowiemy m.in. o współczesnych łemkowskich wsiach na Ukrainie Zachodniej – w okolicach miasta Stryj, o zadymionej Galicji, o pięknej i pijanej wsi mołdawskiej i mołdawskich przerażających – rodem z Mordoru – miastach. O otwierającym się na turystów Naddniestrzu – państwie nieuznawanym na międzynarodowej arenie, pełnej skrajności Odessie i zróżnicowanych etnicznie Mickiewiczowskich stepach akermańskich, a także o kilku związanych z odwiedzonymi terenami mitach, które udało nam się obalić.

Dofinansowano ze środków budżetu miasta Kędzierzyna-Koźla przeznaczonych na edukację ekologiczną w ramach Miejskiego Centrum Ekologicznego „Zielona Biblioteka"