Dni Literatury dla Dzieci i Młodzieży – Spotkanie z Ewą Nowak

Dni Literatury dla Dzieci i Młodzieży - Spotkanie z Ewą Nowak

Miejska Biblioteka Publiczna w Kędzierzynie-Koźlu serdecznie zaprasza na Dni Literatury dla Dzieci i Młodzieży 2021!

Już 10 czerwca 2021 r. mamy ogromną przyjemność zaprosić całą naszą młodzież na spotkanie z Ewą Nowak, autorką wielu książek dla dzieci i młodzieży.

Spotkanie odbędzie się o godz. 17.00 na Facebooku Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kędzierzynie-Koźlu.

Ewa Nowak – polska pisarka, pedagog terapeuta, publicystka. Urodzona w 1966 roku w Warszawie, wychowała się na warszawskim Powiślu. Pochodzi z rodziny nauczycielskiej. Ukończyła Wyższą Szkołę Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Mieszka na warszawskiej Białołęce. Współpracuje z pismami „Cogito”, „Victor Gimnazjalista”, „Victor Junior”, „Sens”. W 2002 roku ukazała się jej pierwsza powieść – „Wszystko, tylko nie mięta”. Obecnie na rynku dostępnych jest ponad pięćdziesiąt tytułów.

Książki tej autorki cechuje intelektualny humor połączony z celnością opisywania rzeczywistości. Misja Ewy Nowak polega na stawianiu pytań i pozwalaniu bohaterem odpowiadać na nie po swojemu. Jej twórczość wyróżnia się głębią psychologiczną i wielowymiarowością postaci, również tych drugoplanowych.

Jednym z ważniejszych tematów, z jakimi zmierzyła się Ewa Nowak, jest temat miłości dzieci, niepodjęty do tej pory w literaturze polskiej. Za książkę Pajączek na rowerze otrzymała wyróżnienie w I Konkursie Literatury Dziecięcej im. Haliny Skrobiszewskiej. Inny ważny, podjęty przez autorkę temat to zagadnienie przemocy psychicznej w związku młodzieżowym. W 2009 roku powieść Bardzo biała wrona otrzymała tytuł Książki Roku Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych Polskiej Sekcji IBBY w kategorii literatura młodzieżowa. Powieść ta rzuca nowe światło na zagadnienie obrony przed przemocą i stawia pytanie, czy konieczność przeciwstawienia się agresorowi, propagowana przez współczesną myśl psychologiczną, na pewno jest wyborem dobrym.

Ciekawostką jest bogactwo gatunków zwierząt, jakie spotykamy w literaturze autorstwa Ewy Nowak. Karty jej powieści zamieszkują koty, psy, węże, warany, papugi, drób ozdobny, ryby, myszy, szczury, modliszki, pająki, szynszyle, konie; pojawia się nawet świnia wietnamska zwisłobrzucha, a każde zwierzę ma swoją małą osobną historię.

Na oficjalnej stronie można znaleźć informacje o książkach, spotkaniach autorskich, galerię zdjęć, kontakt, a dla uważnych czytelników pojawiają się co jakiś czas niespodzianki, między innymi niepublikowane opowiadania i fragmenty książek.

Ważniejsze wyróżnienia i nagrody otrzymane przez Ewę Nowak:

  • Dyplom – Książka Roku Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych Polskiej Sekcji IBBY
  • Wyróżnienie w I Konkursie Literatury Dziecięcej
  • List gratulacyjny Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Facebook MBP