Cykl Idee i wartości regionalne: Opolska kroszonka w tradycji wielkanocnej mieszkańców Sławięcic

Zapraszamy serdecznie na kolejne spotkanie z cyklu "Idee i wartości regionalne"! Tym razem przeniesiemy się w świat tradycji wielkanocnych mieszkańców Sławięcic, gdzie opolska kroszonka odgrywa szczególną rolę.  Dołącz do nas na warsztatach kroszonkarskich, gdzie dowiecie się jak przygotować tradycyjne opolskie kroszonki! Spotkanie poprowadzą przedstawicielki Towarzystwa Przyjaciół Sławięcic, które z pasją opowiedzą o historii i technikach tworzenia tych pięknych ozdób. Liczba miejsc jest ograniczona, obowiązują zapisy pod nr tel. 77 481 56 32! Nie przegapcie okazji, by poznać tę fascynującą tradycję i stworzyć własne unikatowe kroszonki!  Sztuka zdobienia jaj sięga dalekiej przeszłości. Słowianom była ona znana w już IX wieku. O zabawach z malowanymi jajami w Polsce wzmiankuje XII-wieczna kronika Wincentego Kadłubka. Sztuka kroszonkarska cieszyła się ogromnym powodzeniem na całym Śląsku. Do dziś istnieją specjalne techniki zdobienia, sposoby barwienia oraz regionalna ornamentyka. Do barwienia jaj lud używał powszechnie niemal do końca XIX wieku barwników naturalnych pochodzenia roślinnego, obecnie stosuje się także farby syntetyczne dające różne możliwości zdobnicze. Kroszonki nierozerwalnie łączą się z tradycją świąt wielkanocnych. Kroszonka z wzorem opolskim to pomnik niematerialnego dziedzictwa kulturowego Opolszczyzny.

Zapraszamy serdecznie na kolejne spotkanie z cyklu „Idee i wartości regionalne”! Tym razem przeniesiemy się w świat tradycji wielkanocnych mieszkańców Sławięcic, gdzie opolska kroszonka odgrywa szczególną rolę. 

Dołącz do nas na warsztatach kroszonkarskich, gdzie dowiecie się jak przygotować tradycyjne opolskie kroszonki! Spotkanie poprowadzą przedstawicielki Towarzystwa Przyjaciół Sławięcic, które z pasją opowiedzą o historii i technikach tworzenia tych pięknych ozdób.
Liczba miejsc jest ograniczona, obowiązują zapisy pod nr tel. 77 481 56 32! Nie przegapcie okazji, by poznać tę fascynującą tradycję i stworzyć własne unikatowe kroszonki! 

Sztuka zdobienia jaj sięga dalekiej przeszłości. Słowianom była ona znana w już IX wieku. O zabawach z malowanymi jajami w Polsce wzmiankuje XII-wieczna kronika Wincentego Kadłubka. Sztuka kroszonkarska cieszyła się ogromnym powodzeniem na całym Śląsku. Do dziś istnieją specjalne techniki zdobienia, sposoby barwienia oraz regionalna ornamentyka. Do barwienia jaj lud używał powszechnie niemal do końca XIX wieku barwników naturalnych pochodzenia roślinnego, obecnie stosuje się także farby syntetyczne dające różne możliwości zdobnicze. Kroszonki nierozerwalnie łączą się z tradycją świąt wielkanocnych. Kroszonka z wzorem opolskim to pomnik niematerialnego dziedzictwa kulturowego Opolszczyzny.