SPOTKANIE DKK - "OSKARŻONA: WIERA GRAN" AGATY TUSZYŃSKIEJ

plakat-SPOTKANIE DKK - "OSKARŻONA: WIERA GRAN" AGATY TUSZYŃSKIEJ   17 lutego 2011 godz. 17.00    MBP Kędzierzyn-Koźle (Rynek 3)

Spotkanie DKK - poświęcone książce Agaty Tuszyńskiej 
pt. "Oskarżona: Wiera Gran".
Wiera Gran była piękną, utalentowaną kobietą, artystką o wspaniałym głosie, uwielbiana przez jednych, a znienawidzona przez drugich.

Czytając książkę Agaty Tuszyńskiej zadajemy sobie pytanie kim naprawdę była jej bohaterka, a pytanie pozostaje bez odpowiedzi.
Serdecznie zapraszamy na pierwsze w tym roku spotkanie w ramach Dyskusyjnch Klubów Książki. Rozmawiać będziemy o  znakomitej książce -  przejmującej opowieści o artystce która przegrała z historią.

Wiera Gran, właściwie Weronika Grynberg (ur. 20 kwietnia 1916 w Rosji, zm. 19 listopada 2007 w Paryżu) – polska piosenkarka, aktorka kabaretowa i filmowa. Używała również pseudonimów Sylvia Green, Wiera Green  oraz Mariol, po wyjeździe do Francji znana była jako Vera Gran. Po wojnie została oskarżona o współpracę z gestapo w czasie pobytu w getcie.

Agata Tuszyńska (ur. 1957 w Warszawie) – polska prozaiczka, poetka, reportażystka, historyk literatury i teatru. Jest autorką m.in. Kilku portretów z Polską w tle, Rodzinnej historii lęku i Ćwiczeń z utraty, biografii Marii Wisnowskiej i Ireny Krzywickiej.W 1993 otrzymała nagrodę im. Ksawerego Pruszyńskiego PEN Clubu. Jej biografie i reportaże wydano w Stanach Zjednoczonych i we Francji, a jej wiersze publikowano w przekładach na język angielski, francuski, rosyjski, hebrajski i hiszpański. Prowadzi zajęcia z reportażu  literackiego w Studium Literacko-Artystycznym na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Obecnie mieszka w Toronto. W 2010 roku w październiku nakładem Wydawnictwa Literackiegoref, Agata Tuszyńska wydała książkę pt. Oskarżona: Wiera Gran. Książka oparta jest m.in. na wywiadach z Wierą Gran, materiałami opublikowanymi (m.in. autobiografią Wiery Gran Sztafeta oszczerców), oraz innymi wywiadami i materiałami źródłowymi. Książka wywołała reakcję Andrzeja Szpilmana, który sprzeciwił się zawartym jego zdaniem w książce sugestiom, jakoby Władysław Szpilman współpracował z gestapo i policją żydowską. Adwokaci Andrzeja Szpilmana żądają przeprosin i zakazu dystrybucji książki bądź usunięcia z książki fragmentów godzących w dobra osobiste Władysława Szpilmana. 

Recenzje:
http://www.salonkulturalny.pl
http://www.gazetakrakowska.pl
http://kultura.dziennik.pl
http://www.wiadomosci24.pl
http://www.rp.pl
http://zwierciadlo.pl
http://www.polityka.pl
http://kultura.wp.pl
http://zwierciadlo.pl  inne Stare Archiwum

Projekt Złote książki w górach i miastach jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa. Przekraczamy granice

100 książek na 100 lat Niepodległości 1918-2018

Biblioteka Cyfrowa

Cyfrowa Wypożyczalnia Publikacji Naukowych Academica

Blog Miejskiej Biblioteki Publicznej

portret miast

ibukcitywalk

 logo bookcrossing