Uwaga - czytam!

Projekt "Uwaga czytam!", organizowany z okazji Roku Czytelnika, obejmować będzie całoroczną akcję poświęconą animacji czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, skupioną wokół cykli: "Czytamy razem" oraz "Dni Literatury dla Dzieci i Młodzieży". Do realizacji projektu zamierzamy zachęcić instytucje i organizacje pozarządowe zajmujące się dziećmi i młodzieżą w celu wspólnego działania na rzecz promocji czytelnictwa. Projekt obejmować będzie spotkania autorskie, akcje czytelnicze, zabawy, imprezy, warsztaty oraz konkursy, a także działania skierowane bezpośrednio do rodziców. W popularyzacji czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży szczególny nacisk kładziony będzie na najlepsze wzorce, czyli literaturę piękną – nowości literackie i klasykę literatury. Wszystkie działania oparte będą na zabawie, rozwijaniu wyobraźni, aktywizacji twórczej i samodzielnym wyrażaniu opinii. Część działań przeniesiona zostanie w przestrzeń publiczną, co ma służyć otwarciu się literatury, przybliżeniu oraz ułatwieniu jej percepcji.
Projekt realizowany przez bibliotekę w roku 2014 dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Podsumowanie projektu "Uwaga - czytam!"

plakat-Podsumowanie projektu "Uwaga - czytam!"   12 grudnia 2014, godz. 11.15    Dom Kultury "Koźle"

Projekt "Uwaga - czytam!" dobiega końca. Zrealizowaliśmy wiele spotkań autorskich, warsztatów, debaty i akcje czytelnicze. Na zakończenie projektu dzieci z kędzierzyńsko-kozielskich przedszkoli i szkół podstawowych zobaczą spektal "Dobry Las" w wykonaniu Teatru Gry i Ludzie. Spektal odbędzie się w sali widowiskowej Domu Kultury "Koźle". Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Czytaj więcej

Debata "Książka papierowa czy elektroniczna?"

plakat-Debata "Książka papierowa czy elektroniczna?"   27 listopada 2014, godz. 13.00    Filia nr 5 (Damrota 32)

Zapraszamy do udziału w debacie organizowanej wspólnie z Młodzieżową Radą Miasta. Będziemy dyskutować o tym, czy wciąż wolimy tradycyjną papierową książkę czy też jej elektroniczne odpowiedniki - ebooki i audiobooki. Debata realizowana w ramach projektu "Uwaga - czytam!". Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Czytaj więcej

Spotkanie autorskie z Marcinem Pałaszem

plakat-Spotkanie autorskie z Marcinem Pałaszem   17 listopada 2014, godz. 9.00    MBP Kędzierzyn-Koźle (Rynek 3)
  godz. 10.30    Filia nr 10 (Krasickiego 1)

Dzieci z kędzierzyńko-kozielskich podstawówek spotkają się z pisarzem Marcinem Pałaszem, autorem popularnego cyklu książek o psie Elfie. Spotkanie realizowane w ramach projektu "Uwaga - czytam!". Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dofinansowano ze środków finansowych budżetu miasta, przeznaczonych na edukację ekologiczną w ramach Miejskiego Centrum Ekologicznego "Zielona biblioteka"

Czytaj więcej

Wystawa "Na łące i w poezji. Owady"

plakat-Wystawa "Na łące i w poezji. Owady"   1-31 października 2014    Filia nr 5 (Damrota 32)
  6-29 listopada 2014    MBP Kędzierzyn-Koźle (Rynek 3)

Miejska Biblioteka Publiczna w Kędzierzynie-Koźlu zaprasza do zwiedzania wystawy „Na łące i w poezji. Owady". Ekspozycja prezentuje klasykę poezji polskiej w oryginalny sposób. Jej bohaterami są: biedronki, motyle, pchły i świerszcze, które zamieszkują nie tylko łąki i zakamarki domów, ale także wiersze. W wystawie przywołane zostały utwory poetyckie polskich poetów z różnych epok. Znajdziemy tu wiersze poetów współczesnych, ale i staropolskich. Panele ekspozycji zawierają też noty entomologiczne omawiające przedstawicieli owadzich gatunków oraz ich wizerunki. Opieką naukową wystawę objął Zakład…

Czytaj więcej

Spotkanie z Kaliną Jerzykowską

plakat-Spotkanie z Kaliną Jerzykowską   22 września 2014, godz. 11.00    Filia nr 5 (Damrota 32)

22 września uczniowie kędzierzyńskich szkół podstawowych wezmą udział w spotkaniu autorskim z pisarką Kaliną Jerzykowską, autorką książki o Kornelu Makuszyńskim pt. "Pasażer nie z tej ziemi". Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu "Czytamy razem". Spotkanie realizowane w ramach projektu "Uwaga - czytam!". Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Czytaj więcej

Rodzinny rajd rowerowy "Z książką na ramie"

plakat-Rodzinny rajd rowerowy "Z książką na ramie"   2 sierpnia, godz. 15.00    Filia nr 8 (Stefana Batorego 32)

Zapraszamy serdecznie na rodzinny rajd rowerowy "Z książką na ramie" organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną oraz Nadleśnictwo Kędzierzyn. Rajd odbędzie się w sobotę 02.08.2014 r. - start o godz. 15.00 spod biblioteki w Sławięcicach (Filia nr 8, ul. S. Batorego 32). Zapraszamy rodziców z dziećmi do poznania historii krytej w naszym lesie, pikniku z poczęstunkiem i pieczeniem kiełbasek oraz do wzięcia udziału w zabawach edukacyjnych przygotowanych przez Nadleśnictwo i MBP, a także wspólne czytanie książek. Trasa prowadzić będzie spod biblioteki w Sławięcicach przez lasek niezdrowicki do…

Czytaj więcej

Flash mob "Czytam, więc jestem!" - relacja

plakat-Flash mob "Czytam, więc jestem!" - relacja

18 czerwca o 18.30 po galerii handlowej Odrzańskie Ogrody przechadzały się zaczytane grupki młodzieży. Z nosami w książkach jeździli ruchomymi schodami, przechadzali się obok sklepów, tu i ówdzie przysiedli na ławeczce. Zaskoczeni przechodnie przyglądali się im ze zdziwieniem. Po paru minutach młodzież zgromadziła się w okolicach drzwi wejściowych. Każdy czytał w ciszy, a potem stopniowo coraz głośniej. Na zakończenie akcji rozdane zostały ulotki zachęcające do czytania. Współorganizatorem akcji była Młodzieżowa Rada Miasta. Dziękujemy również Dyrektorowi galerii handlowej Odrzańskie Ogrody…

Czytaj więcej

Debata "Książka czy film?" - zmiana terminu

plakat-Debata "Książka czy film?" - zmiana terminu   23 czerwca 2014, godz. 12.00    Filia nr 5 (Damrota 32)

Uwaga - zmiana terminu debaty Zapraszamy do udziału w debacie organizowanej wspólnie z Młodzieżową Radą Miasta. Tematem dyskusji będzie od lat stawiane pytanie: wolimy czytać czy oglądać adaptacje? Kto przygodę z "Grą o tron" zaczął od książki Martina, a kto od serialu? Te i inne pytania stawiać będzie sobie kędzierzyńko-kozielska młodzież. Debata realizowana w ramach projektu "Uwaga - czytam!". Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Czytaj więcej

Spotkanie z Melanią Kapelusz

plakat-Spotkanie z Melanią Kapelusz   6 czerwca 2014, godz. 9.30    Filia nr 1 (Słowackiego 6)
  godz. 11.30    MBP Kędzierzyn-Koźle (Rynek 3)

Przedszkolaki i uczniowie szkół podstawowych wezmą udział w spotkaniach z Melanią Kapelusz, tajemniczą autorka z Krakowa. Pani Melania pisze bajki dla dzieci i każe je czytać dorosłym. Współpracuje z magazynem "Świerszczyk". Zbiór opowiadań "Kinga i co z niej wyrośnie" jest jej debiutem książkowym.  Spotkania odbędą się w ramach projektu "Uwaga - czytam!".  Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Czytaj więcej

Spotkanie z Zofią Stanecką

plakat-Spotkanie z Zofią Stanecką   5 czerwca 2014, godz. 9.00    Filia nr 13 (Grabskiego 6)
  godz. 11.00    Filia nr 10 (Krasickiego 1)

Przedszkolaki i uczniowie szkół podstawowych wezmą udział w spotkaniach z Zofią Stanecką, autorka książek dla dzieci, m.in. serii o Basi.Zofia Stanecka jest także wielką znawczynią Narnii, pasjonatką Tolkiena, miłośniczką kina bollywoodzkiego. Jej proza to współczesna, bardzo dobra polszczyzna przesiąknięta humorem i mądrością. Spotkania odbędą się w ramach projektu "Uwaga - czytam!".  Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  

Czytaj więcej

Kalendarz

Kwiecień 2018
PoWtŚrCzwPtSoNd
      
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1. Spotkanie z Katarzyną Jabłońską - „Na początku był sens” rozmowy z ks. Krzysztofem Grzywoczem
Zapraszamy na spotkanie z Katarzyną Jabłońską, współautorką książki pt. „Na początku był sens” rozmowy… Więcej

11
12
13
14
15
16
17
18
19
1. Prelekcja edukacyjna z okazji Światowego Dnia Ziemi pt. „Czy odpad może być cennym surowcem?”
Zapraszamy na prelekcję edukacyjną z okazji Światowego Dnia Ziemi pt. „Czy odpad może być cennym surowcem?”,… Więcej

20
1. XXIII edycja Małych Krajobrazów Słowa
REGULAMIN XXIII edycji konkursu literackiego dla dzieci i młodzieży Małe Krajobrazy Słowa pod hasłem… Więcej

2. Światowy Dzień Ziemi 2018
Zapraszamy dzieci na piknik proekologiczny z okazji Światowego Dnia Ziemi, któy odbędzie się 20 kwietnia… Więcej

21
1. Rodzinne Czytanki - czytanie bajek buddyjskich
Zapraszamy na Rodzinne Czytanki w Bibliotece, któe odbędą się 21 kwietnia 2018 r. o godz. 16.15 w Filii… Więcej

22
23
24
25
26
1. Jubileusz 70-lecia MBP i XXV edycji konkursu Krajobrazy Słowa
Dyrektor oraz Pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kędzierzynie-Koźlu mają zaszczyt zaprosić… Więcej

2. Zmiana godzin otwarcia 26 kwietnia
Szanowni Czytelnicy! Informujemy, że w dniu 26 kwietnia godziny otwarcia MBP oraz filii będą skrócone… Więcej

27
28
29
30
      

Projekt Złote książki w górach i miastach jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa. Przekraczamy granice

Biblioteka Cyfrowa

Cyfrowa Wypożyczalnia Publikacji Naukowych Academica

Blog Miejskiej Biblioteki Publicznej

portret miast

ibukcitywalk

 logo bookcrossing