Warsztaty „Start to see/Zacznij widzieć”. Prowadzenie Gilles Chamboraire

plakat-Warsztaty „Start to see/Zacznij widzieć”. Prowadzenie Gilles Chamboraire   13 lutego 2019, godz. 16.30    Oddział dla młodzieży Studnia Otwarta Kultura (Poniatowskiego 1-3/II)

Zapraszamy na warsztaty „Start to see/Zacznij widzieć”, które odbędą się 13 lutego 2019 r. o godz. 16.30 w Oddziale dla młodzieży. Warsztaty poprowadzi Gilles Chamboraire, mnich buddyjski i nauczyciel medytacji.

Zapisy na warsztaty w Oddziale dla młodzieży, pod nr tel. 77 403 68 58 oraz mailowo studnia@mbpkk.pl.

Liczba miejsc ograniczona.

 

Gilles Chamboraire

Urodził się w Paryżu. Już jako młody człowiek Gilles postanowił zmienić swój wygląd, ponieważ zauważył, że Francuzi wcale nie są tacy otwarci na jakiekolwiek zmiany, wiec postanowił wybielić włosy. Był czarnoskórym mężczyzną o blond włosach. Szybko agencje modeli wykazały zainteresowanie tym szczególnym wyglądem. Gilles miał okazję pracować jako model od 17 roku życia i odtąd miał własne pieniądze, za które mógł realizować marzenia.

Od młodego wieku Gilles uwielbiał książki i był spragniony wiedzy, więc czytał dużo o filozofii i kulturze. A to z kolei spowodowało, że po liceum zdecydował się studiować psychologię, aby głębiej zrozumieć ludzki umysł. Studiował na południu Francji - w Montpelier, które jest bardzo popularnym miastem studenckim, dobrze znanym z przyjmowania obcokrajowców z całego świata. W Montpellier miał przyjaciół z wielu różnych nieznanych mu dotychczas krajów, poznał ich przyzwyczajenia, tradycje, sposób myślenia i wiele innych aspektów, które mógł poznać tylko dzięki książkom lub filmom. Przez te 4 lata jako student, Gilles miał możliwość poznawania świata z ludźmi, zmienił kilka swoich poglądów, które otrzymał jako dziecko, poznał sztukę, malarstwo i kulturę. Zainteresowanie naukami kognitywnymi, epistemologią i psychoanalizą zaczęło ogromnie u niego rosnąć. Czytał 3-5 książek tygodniowo, robiąc wiele badań.

Na czwartym roku studiów zdecydował się wziąć udział w programie Erasmus w Danii. Życie w Kopenhadze było bardzo trudne: pogoda, język, kultura, jedzenie. Jednak pod koniec programu Erasmus postanowił pozostać w Danii. Podczas gdy pracował w eleganckim barze Sushi jako kelner, wielu fotografów i stylistów z uwagi  na jego wygląd,  zaprosiło Gillesa do współpracy. To był początek jego kariery w modzie.

Wkrótce stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych modeli w duńskich magazynach. Współpracował z czołową duńską marką odzieżową, pojawił się w telewizji w związku z tygodniem mody i  przez długi czas jego osoba prezentowana była na bilbordzie w całym kraju. Gilles nie był już anonimowy. Stał się znaną postacią, miał sławę, żył jako VIP, miał dostęp do wszystkich klubów i restauracji za darmo. Prowadził fantazyjne życie. Przez 12 lat rzadko kupował ubrania, ponieważ firma stale oferowała ubrania, akcesoria i buty. Praca dla dużych marek, takich jak Adidas, Smirnoff Ice, Dolce & Gabbana, Armani, Euroman, Sand. Spotkanie ze wspaniałymi artystami, szalonymi fotografami, fantastycznym muzykiem. Gilles spędził wiele lat podróżując po świecie.

Mieszkał w Niemczech przez 2 lata, głównie w Berlinie i Hamburgu. We Włoszech, w Mediolanie przez dwa lata uczył się języka włoskiego i chodził tam do szkoły. Następnie, mieszkał  w Nowym Jorku przez 6 miesięcy, gdzie odkrył jogę i tajski masaż jogi. Mieszkał również przez pewien czas w Hiszpanii, Holandii, Grecji, Anglii, Norwegii, Szwecji i Szwajcarii. W tym czasie Gilles posługiwał się 5 językami i mógł podróżować po  5 różnych krajach w ciągu tygodnia. Ale nie miał czasu, by cieszyć się przyjaciółmi, rodziną lub dziewczyną. W pewnym momencie poczuł potrzebę zmiany, relaksu i uspokojenia. Gilles postanowił wrócić do Danii i stworzyć biznes związany z masażem i medytacją, skupiając się na równowadze, harmonii i relaksacji. To tutaj zainwestował wszystkie swoje pieniądze zarobione dzięki modelingu. Kupił w centrum Kopenhagi poddasze o powierzchni 200 m2 i założył swoje centrum relaksacji. W 2008 roku rozpoczął medytację dla dzieci. Wiedział, że dzieci ucząc się tych umiejętności, będą miały lepszą przyszłość, bo medytacja daje duże możliwości rozwoju osobistego i koncentracji. Propagował medytacje dla szkół i rodziców. Wkrótce stały się w Danii bardzo popularne. Po 5 latach postanowił poświęcić więcej czasu na swoją własną praktykę medytacyjną. Gilles przypomniał sobie, że jako dziecko znalazł książkę w szafce biblioteki swojej mamy. Po przeczytaniu jej był tak zainspirowany, że obiecał sobie, że pewnego dnia będzie także mnichem jak wielki Dalai Lama.

Wkrótce zdał sobie sprawę, że nadszedł czas, aby spełnić to marzenie. Postanowił więc zostawić wszystko. Kupił bilet w jedną stronę do Tajlandii, gdzie został wyświęcony na mnicha buddyjskiego i przez 6 miesięcy żył tam prostym życiem w lesie, dżungli, jaskini i na wyspie. Przygoda życia przerodziła się w 6 kolejnych lat, które spędził w Tajlandii, żyjąc bardzo prostym życiem, czasami w izolowanych świątyniach, w miejscach pełnych tygrysów, którymi się opiekował.

Dla Gillesa, żyjącego jako mnich, jest to raczej styl życia, niż religia, który można powielić w dowolnym miejscu na Ziemi, u każdego, bez względu na jego system wierzeń i kulturę.

W tym czasie wielu liderów dużych firm i koncernów przybyło do Gillesa w związku z  poczuciem wypalenia  zawodowego oraz chęci  uzyskania  wiedzy  na temat zrównoważonego życia i odnalezienia się między pracą a domem.

W pewnym momencie Gilles zrozumiał, że jest w stanie pomóc ludziom za pomocą wiedzy, którą posiada i postanowił wrócić do Europy. W między czasie nauczał w USA i w różnych częściach świata, a także mówił o medytacji uważności, szczęściu i innych aspektach lepszej jakości życia. Ponadto organizuje warsztaty i zachęca seniorów do praktykowania medytacji i pozwala im odkryć jej zalety w walce ze starzejącym się ciałem i umysłem i wieloma rożnymi chorobami, min.  demencją i chorobą Alzheimera. Dzieli się swoimi spostrzeżeniami i koncepcjami ze studentami poprzez nauczanie ich na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Opolskiego. Gilles jest w stanie nauczyć wielu, że jego filozofia i sposób wyrażania jest wolny od wszelkich form religii i polityki. Poświęcił czas, aby uwolnić swój język i słownictwo wszelkiego żargonu i elitarności. Ze względu na karierę w modzie został zaproszony do roli aktora w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu na reprezentację słynnego duńskiego filmu „Festen”. Każdego roku, w okresie letnim, Gilles organizuje życzliwą sesję plenerową dla publiczności w Opolu w amfiteatrze.

Płynnie rozmawia w 5 językach: francuskim, angielskim, włoskim, hiszpańskim, tajskim, obecnie uczy się języka polskiego.

 

   inne Pozostałe

Projekt Złote książki w górach i miastach jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa. Przekraczamy granice

100 książek na 100 lat Niepodległości 1918-2018

Biblioteka Cyfrowa

Cyfrowa Wypożyczalnia Publikacji Naukowych Academica

Blog Miejskiej Biblioteki Publicznej

portret miast

ibukcitywalk

 logo bookcrossing