Salon Muzyki i Literatury. W stulecie urodzin ks. Jana Twardowskiego wiersze czyta Olgierd Łukaszewicz

plakat-Salon Muzyki i Literatury. W stulecie urodzin ks. Jana Twardowskiego wiersze czyta Olgierd Łukaszewicz   9 października 2015, godz. 17.00    Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, ul. Limanowskiego (Koźle)

Zapraszamy na kolejny Salon Muzyki i Literatury. W stulecie urodzin ks. Jana Twardowskiego wiersze czyta Olgierd Łukaszewicz. Oprawę muzyczną tworzą: Tomasz Spaliński – gitara klasyczna, Izabela Migocz – sopran 

Salon odbędzie się 9 października 2015 o godz. 17.00 Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przy ul. Limanowskiego w Koźlu.

Olgierd Łukaszewicz  - aktor filmowy, teatralny, radiowy, wykonujący swój zawód od ponad 40 lat. Urodził się w 1946 roku w Chorzowie. 

Jest absolwentem krakowskiej PWST (1968). Debiutował w krakowskim Teatrze Rozmaitości. Związany był z warszawskimi teatrami: Teatrem Dramatycznym, Współczesnym, Powszechnym i Studio. W 1988 roku wyjechał do Wiednia. Na niemieckojęzycznych scenach występował nieprzerwanie osiem lat (dwa sezony był etatowym aktorem Teatru Miejskiego w Bonn). Po powrocie do kraju został aktorem Teatru Narodowego (1997–2001), a w 2000 roku wrócił na deski Teatru Współczesnego. Obecnie związany z Teatrem Polskim w Warszawie. 

W latach 2002–2005 był prezesem Związku Artystów Scen Polskich. 17 stycznia 2011 roku wybrany został ponownie prezesem Związku Artystów Scen Polskich.

Był pomysłodawcą i inicjatorem kilku niecodziennych akcji aktorów warszawskich scen. W Dzień Wszystkich Świętych 1999 przed Teatrem Narodowym odbył się „Namiot Przymierza” będący happeningiem-posłaniem aktorów polskich poświęconym pamięci Żydów oraz w 2000 „Sybir – ostatnie pożegnanie” – hołd złożony zesłańcom. Był inspiratorem „Nocy pielgrzyma” – misterium teatralnego ku czci Juliusza Słowackiego, które odbyło się 29 września 2001 z okazji odsłonięcia pomnika poety na Placu Bankowym w Warszawie.

Zagrał w wielu filmach, m.in.:

„Brzezinie” (1970)  Andrzeja Wajdy
„Soli ziemi czarnej” (1969), „Perle w koronie” (1971) Kazimierza Kutza
„Dziejach grzechu” (1975) Waleriana Borowczyka
„Lekcji martwego języka” (1979) Janusza Majewskiego
„Gorączce” (1980) Agnieszki Holland
„Wiernej rzece” (1983) Tadeusza Chmielewskiego
„Seksmisji” (1983) Juliusza Machulskego, 
„Magnacie” (1985) Filipa Bajona, 
„Pokuszeniu” (1995) Barbary Sas, 
„Jańciu Wodniku” (1993)Jana Jakuba Kolskiego,
„Generale Nilu” (2009) Ryszarda Bugajskiego

oraz spektaklach teatralnych, m.in.:

„Świętoszku” Moliere'a w reżyserii Józefa Wyszomirskiego w Teatrze Rozmaitości w Krakowie (1969);
„Zemście” Aleksandra Fredry w reżyserii Gustawa Holoubka  w Teatrze Dramatycznym w Warszawie (1970);„Ameryce” Franza Kafki w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego w Teatrze Ateneum (1973);
„Locie nad kukułczym gniazdem” Dale'a Wassermana w reżyserii Zygmunta Hübnera w Teatrze Powszechnym w Warszawie (1977);
„Pułapce” Tadeusza Różewicza w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego (1984) na scenie warszawskiego Teatru Studio oraz w Teatrze Telewizji w reżyserii Stanisława Różewicza (1990);
„Weselu” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego w Teatrze Narodowym w Warszawie (2000);
„Opowieści zimowej”  Williama Shakespeare’a w reżyserii Jarosława Kiliana w Teatrze Polskim w Warszawie (2009);
„Szewcach” Stanisława Ignacego Witkiewicza w reżyserii Macieja Prusa w Teatrze Polskim Warszawa (2009);
„Irydionie”  Zygmunta Krasińskiego w reżyserii Andrzeja Seweryna w Teatrze  Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie (2013).

Ważniejsze ordery, odznaczenia i nagrody:

Odznaka Zasłużony Działacz Kultury
Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego za wybitne osiągnięcia aktorskie (1970)
Srebrny Krzyż Zasługi (1979)
Nagroda na 24 Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych we Wrocławiu za rolę Franza w Pułapce Tadeusza Różewicza w Teatrze Studio w Warszawie (1984)
Nagroda na 9 Festiwalu Teatrów Jednego Aktora we Wrocławiu za Psalmy Dawida w przekładzie Romana Brandstaettera (1986)
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2000)
Złoty Medal "Za Zasługi dla Obronności Kraju" (2002)
Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2005)
Krzyż Zasługi I Klasy Orderu Zasługi RFN (2008, Niemcy)
Statuetka "Polski Walczącej" przyznawanej w dowód uznania przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej (2009)
Splendor Splendorów „za pasję, która inspiruje i za inspiracje, które poszerzają horyzonty sztuki” (2011)
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (2013) ''za wybitne zasługi dla kultury narodowej, za osiągnięcia w twórczości artystycznej i działalności społecznej

Tomasz Spaliński - ukończył Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie gitary doc. Edmunda Jurkowskiego. Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Wykonawczego Gitary Klasycznej w Łodzi (85) oraz Międzynarodowego Konkursu Gitarowego „O Gitarę Czarnych Diamentów” w Tychach (86). Stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki. W latach 92/93 Stypendysta Rządu Hiszpańskiego - studia w Real Conservatorio Superior de Mùsica w Madrycie w klasie gitary Josè Luisa Rodrigo. Wielokrotnie występował z koncertami w kraju i za granicą, m. in.: w Czechach, na Słowacji i Węgrzech, w Niemczech, Austrii, Lichtensteinie, we Włoszech, w Hiszpanii, Szwajcarii, Szwecji, Danii, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych oraz na Kubie. Dokonał szeregu nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji, m. in. pierwszego nagrania Sonaty akademickiej Jana Edmunda Jurkowskiego oraz muzyki do spektaklu teatralnego Ptak szczęścia Witolda Szalonka. W maju 2004 r. Wydział Artystyczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach wydał zbiór jego kompozycji: Tomasz Spaliński wybrane utwory na gitarę solo. We wrześniu 2005 r. ukazała się jego płyta CD zawierająca wszystkie kompozycje gitarowe Józefa Świdra (w przypadku Śpiewów mszalnych na głos i gitarę, Koncertu na gitarę i kwartet (kwintet) smyczkowy - był ich prawykonawcą). W 2007 r. ukazała się jego książka Twórczość gitarowa Józefa Świdra. Pogłębiona analiza aspektu wykonawstwa instrumentalnego. W czerwcu 2012 roku ukazała się płyta solowa CD El fondo, na której zarejestrowano utwory kompozytorów hiszpańskich, argentyńskich, brazylijskich, wenezuelskich i paragwajskich, a także znane standardy muzyki jazzowej. W 2014 r. wraz z Rafałem Jarczewskim wydał pierwsza płytę CD T&R Guitar Duo Eu Te Amo, na której zarejestrowano utwory kompozytorów brazylijskich (bossa-novy, samby), argentyńskich (tanga), muzykę filmową oraz oryginalne kompozycje Tomasza Spalińskiego. Od kilku lat pełni funkcję wicedyrektora Instytutu Muzyki Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach ds.  Naukowych Artystycznych Rozwoju i Promocji. 

 

Przeczytaj referat ks. Łukasza Libowskiego pt. "Wujek Janek od malwy i biedronki. Krótka i ogólna analiza twórczości księdza Jana Twardowskiego"

 

Spotkanie odbędzie się w ramach projektu "Jesień literacka w Kędzierzynie-Koźlu".

Wstęp wolny. Zapraszamy!

 

blok z logotypami  inne Jesień literacka w Kędzierzynie-Koźlu

Projekt Złote książki w górach i miastach jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa. Przekraczamy granice

100 książek na 100 lat Niepodległości 1918-2018

Biblioteka Cyfrowa

Cyfrowa Wypożyczalnia Publikacji Naukowych Academica

Blog Miejskiej Biblioteki Publicznej

portret miast

ibukcitywalk

 logo bookcrossing