Salon Muzyki i Literatury. Spotkanie z Wiesławem Ochmanem

plakat-Salon Muzyki i Literatury. Spotkanie z Wiesławem Ochmanem   6 listopada 2015, godz. 17.00    MBP Kędzierzyn-Koźle (Rynek 3)

Zapraszamy na Salon Muzyki i Literatury  "Spotkanie z Wiesławem Ochmanem". Przy fortepianie: Michał Goławski, prowadzenie: Izabela Migocz.

Spotkanie odbędzie się 6 listopada 2015 r. o godz. 17.00 w MBP, Rynek 3 w ramach projektu "Jesień literacka w Kędzierzynie-Koźlu".

Wiesław Ochman – międzynarodowej sławy śpiewak operowy, ambasador kultury polskiej w świecie.

Debiutował w 1960 na scenie Opery Śląskiej partią Muezina w „Casanovie” Ludomira Różyckiego, a następnie występował jako Edgar w „Łucji z Lammermoor” Gaetano Donizettiego. W trakcie następnego sezonu śpiewał m.in. partie Stefana w „Strasznym dworze” Stanisława Moniuszki, Nadira w „Poławiaczach pereł” Georgesa Bizeta, Lionela w „Marcie” Friedricha Flotowa i Maksa w „Wolnym strzelcu” Carla Marii von Webera. W sezonie 1963/64, śpiewał w Operze Krakowskiej, gdzie włączył do swojego repertuaru partię Cavaradossiego w „Tosce” Giacomo Pucciniego oraz Młodego Króla w „Hagith” Karola Szymanowskiego. W 1964 w Teatrze Wielkim w Warszawie występował jako Jontek w „Halce” Stanisława Moniuszki, tytułowy bohater w „Fauście” Charlesa Gounoda i Cavaradossi w „Tosce”.

W 1967 rozpoczął międzynarodową karierę. Od tej pory występuje regularnie na najważniejszych scenach operowych i estradach świata, m.in. w mediolańskiej La Scali, Metropolitan Opera w Nowym Jorku, operach w Barcelonie, Berlinie, Buenos Aires, Chicago, Hamburgu, Madrycie, Moskwie, Paryżu, Rzymie, Salzburgu, San Francisco, Sewilli i Wiedniu. Uczestniczy w prestiżowych festiwalach muzycznych, z udziałem najsłynniejszych zespołów, łącznie z Wiener Philharmoniker i Berliner Philharmoniker pod dyrekcją Herberta von Karajana i Karla Böhma.

Wiesław Ochman nagrał ponad pięćdziesiąt płyt dla renomowanych wytwórni z partiami w takich dziełach, jak „Salome” Richarda Straussa, „Requiem” i „Idomeneo” Wolfganga Amadeusa Mozarta pod dyrekcją Karla Böhma, „Stabat Mater”Antonína Dvořáka, „IX Symfonia d-moll” Ludwiga van Beethovena pod batutą Rafaela Kubelíka, „Missa solemnis c-moll” Mozarta pod dyrekcją Claudio Abbado, „Jenufa” Leoša Janáčka pod batutą Charlesa Mackerrasa, „Wojna i pokój” Sergiusza Prokofiewa pod dyrekcją Mścisława Rostropowicza.

Od wielu lat zajmuje się także reżyserią przedstawień operowych. Jest również twórcą malarskich pejzaży i portretów, znanym kolekcjonerem dzieł sztuki, zaangażowanym w działalność charytatywną na rzecz wspierania kultury i sztuki. Organizował aukcje dzieł sztuki polskiej w Nowym Jorku i Waszyngtonie, dzięki czemu m.in. wyremontowano Muzeum im. Adama Mickiewicza w Wilnie. Rokrocznie od 23 lat współorganizuje i charytatywnie występuje na Galowych Koncertach Fundacji „Auxilium” wspierającej Szpital Powiatowy w Zawierciu.

Wiesław Ochman jest laureatem wielu odznaczeń i nagród, m.in. otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (1997), Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (2001), Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2005), Nagrodę Honorową Fundacji Kultury Polskiej (2009). Jest doctorem honoris causa Akademii  Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Miasta Zelów, Bytom i Zawiercie nadały artyście Honorowe Obywatelstwo. Jego imieniem nazwane jest rondo w Zawierciu.

 Wstęp wolny. Zapraszamy

blok z logotypami  inne Jesień literacka w Kędzierzynie-Koźlu

Projekt Złote książki w górach i miastach jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa. Przekraczamy granice

100 książek na 100 lat Niepodległości 1918-2018

Biblioteka Cyfrowa

Cyfrowa Wypożyczalnia Publikacji Naukowych Academica

Blog Miejskiej Biblioteki Publicznej

portret miast

ibukcitywalk

 logo bookcrossing