Salon Muzyki i Literatury. Spotkanie z Wiesławem Ochmanem

plakat-Salon Muzyki i Literatury. Spotkanie z Wiesławem Ochmanem   6 listopada 2015, godz. 17.00    MBP Kędzierzyn-Koźle (Rynek 3)

Zapraszamy na Salon Muzyki i Literatury  "Spotkanie z Wiesławem Ochmanem". Przy fortepianie: Michał Goławski, prowadzenie: Izabela Migocz.

Spotkanie odbędzie się 6 listopada 2015 r. o godz. 17.00 w MBP, Rynek 3 w ramach projektu "Jesień literacka w Kędzierzynie-Koźlu".

Wiesław Ochman – międzynarodowej sławy śpiewak operowy, ambasador kultury polskiej w świecie.

Debiutował w 1960 na scenie Opery Śląskiej partią Muezina w „Casanovie” Ludomira Różyckiego, a następnie występował jako Edgar w „Łucji z Lammermoor” Gaetano Donizettiego. W trakcie następnego sezonu śpiewał m.in. partie Stefana w „Strasznym dworze” Stanisława Moniuszki, Nadira w „Poławiaczach pereł” Georgesa Bizeta, Lionela w „Marcie” Friedricha Flotowa i Maksa w „Wolnym strzelcu” Carla Marii von Webera. W sezonie 1963/64, śpiewał w Operze Krakowskiej, gdzie włączył do swojego repertuaru partię Cavaradossiego w „Tosce” Giacomo Pucciniego oraz Młodego Króla w „Hagith” Karola Szymanowskiego. W 1964 w Teatrze Wielkim w Warszawie występował jako Jontek w „Halce” Stanisława Moniuszki, tytułowy bohater w „Fauście” Charlesa Gounoda i Cavaradossi w „Tosce”.

W 1967 rozpoczął międzynarodową karierę. Od tej pory występuje regularnie na najważniejszych scenach operowych i estradach świata, m.in. w mediolańskiej La Scali, Metropolitan Opera w Nowym Jorku, operach w Barcelonie, Berlinie, Buenos Aires, Chicago, Hamburgu, Madrycie, Moskwie, Paryżu, Rzymie, Salzburgu, San Francisco, Sewilli i Wiedniu. Uczestniczy w prestiżowych festiwalach muzycznych, z udziałem najsłynniejszych zespołów, łącznie z Wiener Philharmoniker i Berliner Philharmoniker pod dyrekcją Herberta von Karajana i Karla Böhma.

Wiesław Ochman nagrał ponad pięćdziesiąt płyt dla renomowanych wytwórni z partiami w takich dziełach, jak „Salome” Richarda Straussa, „Requiem” i „Idomeneo” Wolfganga Amadeusa Mozarta pod dyrekcją Karla Böhma, „Stabat Mater”Antonína Dvořáka, „IX Symfonia d-moll” Ludwiga van Beethovena pod batutą Rafaela Kubelíka, „Missa solemnis c-moll” Mozarta pod dyrekcją Claudio Abbado, „Jenufa” Leoša Janáčka pod batutą Charlesa Mackerrasa, „Wojna i pokój” Sergiusza Prokofiewa pod dyrekcją Mścisława Rostropowicza.

Od wielu lat zajmuje się także reżyserią przedstawień operowych. Jest również twórcą malarskich pejzaży i portretów, znanym kolekcjonerem dzieł sztuki, zaangażowanym w działalność charytatywną na rzecz wspierania kultury i sztuki. Organizował aukcje dzieł sztuki polskiej w Nowym Jorku i Waszyngtonie, dzięki czemu m.in. wyremontowano Muzeum im. Adama Mickiewicza w Wilnie. Rokrocznie od 23 lat współorganizuje i charytatywnie występuje na Galowych Koncertach Fundacji „Auxilium” wspierającej Szpital Powiatowy w Zawierciu.

Wiesław Ochman jest laureatem wielu odznaczeń i nagród, m.in. otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (1997), Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (2001), Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2005), Nagrodę Honorową Fundacji Kultury Polskiej (2009). Jest doctorem honoris causa Akademii  Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Miasta Zelów, Bytom i Zawiercie nadały artyście Honorowe Obywatelstwo. Jego imieniem nazwane jest rondo w Zawierciu.

 Wstęp wolny. Zapraszamy

blok z logotypami  inne Jesień literacka w Kędzierzynie-Koźlu

Projekt Złote książki w górach i miastach jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa. Przekraczamy granice

Biblioteka Cyfrowa

Cyfrowa Wypożyczalnia Publikacji Naukowych Academica

Blog Miejskiej Biblioteki Publicznej

portret miast

ibukcitywalk

 logo bookcrossing