Wielokulturowość - jestem na tak

plakat-Wielokulturowość - jestem na tak

W związku z realizacją projektu „Biblioteka miejscem spotkań wielu kultur”, Miejska Biblioteka Publiczna w Kędzierzynie-Koźlu nawiązała współpracę z asystentami romskimi pracującymi w kędzierzyńsko-kozielskich szkołach. Potrzeba wspólnych działań zrodziła się podczas spotkań i rozmów z p. Ingą Mirgą, Magdaleną Rutkowską oraz Tobiaszem Kucą w trakcie cyklu warsztatów, kiedy to właśnie uświadomiliśmy sobie wspólnie, że istnieje ogromna potrzeba  prowadzenia działań wielokulturowych właśnie z tą mniejszością, zamieszkującą nasze miasto.

Współpracę rozpoczęliśmy na poziomie szkoły podstawowej, organizując w bibliotece Filii nr 5 w Kędzierzynie-Koźlu  imprezę pt. POLSKO - ROMSKIE BAJANIE, mającą na celu pokazać dzieciom  kulturę i życie Romów.

Spotkaniu przewodniczyła Pani Inga Mirga – asystentka romska z  PSP nr 1. Towarzyszyły jej córki:  Semiliana, Natalia i Karolina, które są uczennicami  PSP nr 1.

Do udziału w imprezie zaproszeni zostali uczniowie I klasy Szkoły Podstawowej nr 9 w Kędzierzynie-Koźlu. Podczas spotkania dzieci miały okazję obejrzeć ciekawy film,  ukazujący zapomniany świat cygańskich taborów oraz historię Romów, ich  tradycję, kulturę i obrzędy. Po prezentacji filmu Pani Inga zrobiła dzieciom krótki test n. t. tego co zapamiętały – oczywiście uczniowie bezbłędnie odpowiadali  na każde pytanie związane z treściami zawartymi w filmie. Następnie odbył się pokaz strojów romskich,  a na zakończenie spotkania,  prezentacja tańca romskiego w wykonaniu najmłodszej córki Pani Ingi Karoliny.  Spotkanie było wspaniałą okazją nie tylko do poznania romskiej tradycji i kultury, ale również próbą integracji, zrozumienia  i życzliwości wobec różnorodności kultur.

DSC04433.jpg DSC04431.jpg DSC04428.jpg DSC04434.jpg DSC04438.jpg DSC04437.jpg DSC04448.jpg DSC04441.jpg DSC04472.jpg DSC04466.jpg DSC04518.jpg DSC04516.jpg  inne Biblioteka Miejscem Spotkań Wielu Kultur

Projekt Złote książki w górach i miastach jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa. Przekraczamy granice

100 książek na 100 lat Niepodległości 1918-2018

Biblioteka Cyfrowa

Cyfrowa Wypożyczalnia Publikacji Naukowych Academica

Blog Miejskiej Biblioteki Publicznej

portret miast

ibukcitywalk

 logo bookcrossing