2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
1970
11 grudnia, godz. 8.45 PP nr 10 (os. Blachownia), godz. 10.05 Filia nr 8 (os. Sławięcice)
11 grudnia dzieci z przedszkoli nr 10 i 18 spotkają się z Wiesławem Drabikiem - autorem ponad stu książeczek dla dzieci. Są to pełne humoru, wierszowane bajeczki chętnie czytane i oglądane przez najmłodszych.Najbardziej znane książeczki to: Bajka o Smoku i Kraku i o tym jak powstał Kraków, Awantura na podwórku, Łakomczucha, Kocie łakocie, MAŁa mYSZ skacze czyli myszomania.
Czytaj więcej
14 grudnia, godz. 17.30
Filia nr 5 (Damrota 32)
Zapraszamy na spotkanie z Dariuszem Michalskim, historykiem muzyki rozrywkowej, dziennikarzem, publicystą i znanym prezenterem radiowym, poświęcone książce "Kalina Jędrusik".Podczas spotkania wyemitowany zostanie materiał wizyjny zawierający wybór fragmentów jej filmów i programów oraz bogatą panoramę zdjęć. Dariusz Michalski jest autorem książek poświęconych Jerzemu Wasowskiemu, Wojciechowi Młynarskiemu i wielu innym artystom. 20 października ukazał się pierwszy tom historii telewizji polskiej „To była bardzo dobra telewizja”.Wstęp wolny.Będzie możliwość zakupienia książki.Spotkanie dofinansowane…
Czytaj więcej
10 grudnia, godz. 17.30
MBP Kędzierzyn-Koźle (Rynek 3)
Skąd dziecko wie co dobre a co złe? Czyli wychowanie w oparciu o wartości - spotkanie z Dorotą Zawadzką – pedagogiem, psychologiem, słynną telewizyjną „supernianią”, autorką książek i poradników dla rodziców, które mogą być pomocne w wychowaniu mądrych i szczęśliwych dzieci.
Spotkanie juz 10 grudnia w bibliotece głównej, Rynek 3. Wstęp wolny.Dorota Zawadzka - psycholog rozwojowy, po ukończeniu studiów (psychologia UW) pracowała jako wykładowca w katedrze psychologii rozwoju, a następnie psychologii wychowawczej. Współpracuje z wieloma organizacjami pozarządowymi; z Komitetem Ochrony Praw Dziecka,…
Czytaj więcej
29 listopada, godz. 9.45, godz. 11.30
MBP Kędzierzyn-Koźle (Rynek 3), Filia nr 5 (Damrota 32)
To już ostatnie spotkanie autorskie związane z obchodami Roku Korczaka. Tym razem znana pisarka, Beata Ostrowicka opowie dzieciom o swojej książce „Jest taka historia. Opowieść o Januszu Korczaku”.
O książce:
Na ulicy Krochmalnej 92 był wielki, biały budynek z tablicą „Dom Sierot”. I tam Frania po raz pierwszy zobaczyła Panadoktora. Stał przed głównym wejściem i czekał na dzieci, żeby się z nimi przywitać. Babcia, gdy to opowiada, a lubi tę część, mówi: „Pandoktor się do nas uśmiechał. Jak tylko go zobaczyłam, to wiedziałam, że Pandoktor to dobry człowiek”. I mówi „Pandoktor” tak, jakby to był…
Czytaj więcej
30 listopada, godz. 17.30
MBP Kędzierzyn-Koźle (Rynek 3)
„Jesień jest kobietą” pod takim hasłem odbędzie się, wieczór poetycki Izabeli Wageman i Anny Tlałki, laureatek konkursu literackiego Krajobrazy słowa.Akcentem muzycznym wieczoru będzie występ Kaliny Szostak.
O autorkach:Izabela Wageman - autorka wierszy i opowiadań. Publikowała w Salonie Literackim, sZAFie, zbiorach (Pomost 2009 i 2010, Wolny Wagon Poetycki, zbiory pokonkursowe). Lokatorka „przestrzeni literackiej” Kędzierzyna-Koźla i pasażerka poetyckich autobusów. Tegoroczna laureatka Nagrody Marszałka Województwa Opolskiego konkursu literackiego „Krajobrazy słowa”. Od 2008 roku administruje…
Czytaj więcej
13 listopada, godz. 18.00
Filia nr 5 (Damrota 32)
Zapraszamy na spotkanie z Markiem Krajewskim, autorem wielu kryminałów, m.in. wydanych w tym roku „Rzek Hadesu”, trzeciego tomu cyklu o Edwardzie Popielskim.Spotkanie odbędzie się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki.
O autorze:Marek Krajewski – filolog klasyczny, specjalista w zakresie językoznawstwa łacińskiego, były wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego, autor kryminałów, laureat Paszportu Polityki.Pracował jako bibliotekarz, sprzedawca, magazynier, a od 1992 jako asystent w Instytucie Filologii Klasycznej i Kultury Antycznej Uniwersytetu Wrocławskiego, później jako adiunkt i starszy wykładowca. Jest…
Czytaj więcej
29 października, godz. 17:00
MBP Kędzierzyn-Koźle (Rynek 3)
ak się „Pulka" stała „Polką" spotkanie z LESZKIEM MAZANEM – krakowskim dziennikarzem, publicystą, znawcą kultury czeskiej oraz autorem wielu książek pełnych anegdot i historycznych ciekawostek, m.in.: "Wy mnie jeszcze nie znacie", "Zdarzenia z życia naszego monarchy", "Pępek świata nazywa się Kraków". W październiku 2007 za książkę „Polska Praga czyli dlaczego Matejko lubił knedle" otrzymał Nagrodę Krakowska Książka Miesiąca.Nasz gość był także kierownikiem oddziału PAP w Krakowie w latach 1978- 1985, potem jej korespondentem w Pradze. W latach 1974-2000 był redaktorem „Przekroju", a w 2004…
Czytaj więcej
25 października, godz. 9:00 Filia nr 13, godz. 10.30 PP nr 23, godz. 12.00 PP nr 11
25 października z dziećmi z przedszkoli nr 7, 11 i 23 spotka się Marcin Pałasz - polski pisarz dla dzieci i młodzieży, autor słuchowisk. Debiutował w 2004 roku książką "Opowieści z krainy potworów". Jest dwukrotnym laureatem wyróżnienia w Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Kornela Makuszyńskiego.
Napisał m.in.: Sposób na Elfa, Dziwne przypadki Ferdynanda Szkodnika, Wszystko zaczyna się od marzeń, Bardzo Dzikie Historie, Licencja na zakochanie, Historia Złotego Promyczka, Opowieści z Krainy Potworów.Autor o sobie:Kocham zwierzaki wszelkiej maści i rodzaju, a od niedawna mam swojego psa!…
Czytaj więcej
1 października, godz. 11.00, Zespół Szkół Nr 3
Już w poniedziałek młodzież z Kędzierzyna będzie miała okazję uczestniczyć w spotkaniu z pisarką Martą Fox poświęconym jej najnowszej książce pt. „Café Plotka”. Jest to opowieść o współczesnym maglu, czyli sile plotki w dobie Internetu i telefonii komórkowej. Także o poszukiwaniu przyjaźni i miłości w czasach, kiedy ekran komputera próbuje zastąpić ciepło dotyku.
Marta Fox – poetka, powieściopisarka, eseistka. Wydała ponad 30 książek. Jej powieści dla młodzieży czytane są z ochotą przez dorosłych, a „dorosłe” przez młodzież. Zaprzyjaźniona z kozielską biblioteką jest jurorką w wielu konkursach…
Czytaj więcej
30 maja, godz. 8.00, 10.00
Filia nr 4 (Wyzwolenia 7)
Marianna Oklejak, plastyczka, autorka ilustracji do nowych wydań powieści Korczaka odwiedzi dzieci w Filii nr 4. Ilustratorka poprowadzi warsztaty plastyczne tematycznie związane z Królem Maciusiem I.Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Czytaj więcej
30 maja, godz. 11.00, godz. 12.30
Filia nr 5 (Damrota 32), Filia nr 11 (Kazimierza Wielkiego 17)
Joanna Rudniańska, autorka „Kotki Brygidy” i „Roku Smoka” spotka się z dziećmi w Filii nr 11.Pisarka jest laureatką Nagrody imienia Janusza Korczaka w 1992 roku.Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Czytaj więcej
15 maja, godz. 10:00, godz. 12.00
MBP Kędzierzyn-Koźle (Rynek 3), Filia nr 5 (Damrota 32)
Kolejne z cyklu spotkań z historykami i znawcami polskiej i czeskiej Kultury w ramach w ramach projektu „Historia zamknięta w fotografii – miasta ponad granicami”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa PRZEKRACZAMY GRANICE.Dorota Simonides, wybitny etnolog i folklorysta o międzynarodowej sławie, jest autorką o ogromnym dorobku naukowym. Jest znana także za sprawą swoich osiągnięć społecznych i politycznych. Senator RP w pięciu kolejnych kadencjach, zyskała sobie wielkie uznanie, a także ludzką wdzięczność za swoje dokonania. Niejedna…
Czytaj więcej
11 maja, godz. 17.00
MBP Kędzierzyn-Koźle (Rynek 3)
Doktor teologii urodził się w Koźlu Porcie w 1937 roku. Jego rodzina mieszkała w domu nad samą Odrą, jego ojciec był misjonarzem wśród kozielskich marynarzy.Na początku 1945 roku rodzina Lederów uciekła do Drezna przed nadciągająca ze wschodu Armią Czerwoną. W rodzinne strony powróciła kilka miesięcy później i Klaus rozpoczął naukę w polskiej szkole w Kłodnicy.Wkrótce wszyscy wyjechali do Niemiec. Tam Klaus studiował teologię, historię i muzykę. W 1963 roku obronił pracę doktorską z teologii oświecenia we Frankonii. Kilka lat później został przewodniczącym Wspólnoty Ewangelickiego Śląska w Bawarii.…
Czytaj więcej
9 maja, godz. 19:00
MBP Kędzierzyn-Koźle (Rynek 3)
Andrzej Poniedzielski poeta, autor piosenek, znany humorysta będzie gościem biblioteki 9 maja b.r. Nasz gość z wykształcenia jest magistrem inżynierem automatykiem, jednak jeszcze w technikum założył szkolny kabaret, a na pierwszym roku studiów napisał swoje pierwsze wiersze.W 1995 roku rozpoczęła działalność, stworzona wspólnie z Elżbietą Adamiak, Piwnica Artystyczna „Przechowalnia”, w której od 1999 r. wraz z Arturem Andrusem prowadzi wieczory kabaretowe.Jest współautorem wielu spektakli estradowych oraz autorem spektakli teatralnych. Czasem pojawia się także na scenie jako aktor. W marcu…
Czytaj więcej
29 maja, godz. 11.00 Filia nr 1, godz. 12.30 PSP 5
Łukasz Dębski - autor licznych książek dla dzieci spotka się z dziećmi w Filii nr 1 oraz Szkole Podstawowej nr 5. Pisarz debiutował zbiorem "Wiórki, wiewiórki i inne bajki wierszem" (2001). Mieszka i pracuje w Krakowie a w swojej kawiarni na zbiegu ulic Felicjanek i Małej chętnie organizuje spotkania i imprezy literackie także dla małych czytelników.W 2007 roku Cafe Szafe - otrzymała nagrodę IBBY za za upowszechnianie czytelnictwa poprzez różnorodne formy promocji książki dla najmłodszychDofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Czytaj więcej
25 kwietnia, godz. 12:00
MBP Kędzierzyn-Koźle (Rynek 3)
Kolejne z cyklu spotkań z historykami i znawcami polskiej i czeskiej Kultury w ramach w ramach projektu „Historia zamknięta w fotografii – miasta ponad granicami”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa PRZEKRACZAMY GRANICE.
Tym razem z czeskim historykiem RNDr. Jiřím Lapáčkiem, który przedstawi kozielskiej młodzieży historię miasta Przerow.W spotkaniu weźmie udział również tłumacz – A. Seidel – Mączyńska.
Projekt „Historia zamknięta w fotografii – miasta ponad granicami”, jest współfinansowany ze środków Europejskiego…
Czytaj więcej